Turistické značení nám závidí i Němci. Stará se o něj na 2000 dobrovolníků

10. říjen 2016

O nejdokonalejší značení na světě se v České republice stará na 2000 dobrovolných značkařů z Kubu českých turistů. Značí nejen trasy pro pěší turisty, ale také pro turistiku na koních nebo na lyžích. Nezapomínají ani na vozíčkáře. I pro ně už vyznačili kolem 103 km turistických tras.

Pár zajímavých a ne zrovna malých čísel prozradil na 5denním sjezdu značkařů v Janově na Děčínsku předseda rady značení KČT Karel Markvart: „Naším hlavním tématem jsou finance. Ačkoli naši značkaři pracují zdarma, potřebujeme ročně 14,5 milionů korun na materiál, cesťáky nebo školení. Získáme je z dotací ministerstva pro místní rozvoj a dále od krajů. Kdybychom měli platit našim značkařům nějakou průměrnou mzdu, potřebovali bychom dalších 10 milionů.“

Podle propočtů KČT navíc přináší práce značkařů cestovnímu ruchu České republiky obrovské přínosy. Spočítali, že turisté, kteří se pohybují po značených turistických trasách, utratí kolem pěti miliard korun za služby ‒ např. za ubytování a občerstvení.

Karel Markvart upřesnil, že se o pěší trasy v České republice stará 1580 lidí, o údržbu cyklotras pak 460.

„V našem kraji se o 2500 stezek stará 180 značkařů,“ doplnil Václav Nič z Ústeckého kraje a dodal: „Jsme vděčni Národnímu parku České Švýcarsko, že značené stezky, po kterých se pohybují tisíce návštěvníků ročně, udržuje.“

Na sjezd značkařů do Janova dorazili i němečtí kolegové. „V Německu má každá spolková země jiné značení, navíc se o ně starají (nebo nestarají) obce,“ vysvětluje Karel Markvart a doplňuje: „Němečtí kolegové si povzdychli, že kdyby to u nich fungovalo jako u nás, že by byli rádi.“

Spustit audio