Dopolední expres15. října  2015 v 10:00  

Ubránit se agresivnímu pacientovi a přitom mu neublížit se učí v litoměřické nemocnici

Kurz sebeobrany - Foto: Lucie Valášková

Kurz sebeobranyFoto: Lucie Valášková

Zdravotník se vůči agresivnímu pacientovi může bránit, ale neměl by mu ublížit. Jak se správně zachovat v tak složité situaci? To se učí zaměstnanci litoměřické nemocnice na kurzech sebeobrany.

Chtějí pomoci a ten druhý zaútočí. Do takové situace se čím dál častěji dostávají lékaři, sestřičky a další lidé, kteří pracují ve zdravotnictví. Městská nemocnice v Litoměřicích proto pro své zaměstnance pořádá kurzy sebeobrany. 

O kurzy sebeobrany je mezi personálem litoměřické nemocnice velký zájem. „Za svůj profesní život jsem se s agresivními pacienty několikrát setkala – dělala jsem na chirurgické ambulanci a na centrálním příjmu je to to samé…“ konstatuje jedna z účastnic kurzu a dodává. „Člověk se bojí, aby se ze situace dostal, a také, aby tomu člověku neublížil – prostě mít vše pod kontrolou.“ 

Kurz sebeobrany - Foto: Lucie Valášková

Kurz sebeobranyFoto: Lucie Valášková

„Nejdůležitější je mít oporu v nohách – že stojíte, a jste připraveni se pohnout. Potom už se na vás, kterou z těch technik zvolíte,“ vysvětluje instruktor kurzů sebeobrany Luděk Prudký. Kurzy pro zdravotnický personál jsou podle něj jiné než kurzy pro sebeobranu na ulici. 

„Tím, kdo napadá, může být sám pacient – ať už pacient psychiatrické léčebny nebo lidé pod vlivem alkoholu nebo návykových látek. Může to být ale také příbuzný, nebo člověk v šoku – tam z etického důvodu nemůže být ta sebeobrana vedena pomocí úderů nebo kopů, ale přechází to do role sebeochrany. Proto jsme i zvolili jiný výběr toho, co je učíme,“ vysvětluje instruktor Luděk Prudký. 

Největší problém vidí v tom, že když se lidé do podobné situace dostanou bez základního povědomí o tom, jak situaci řešit, raději neudělají nic. „My je učíme opak – udělat cokoliv je lepší, než neudělat nic,“ dodává instruktor. 

Autor:  Lucie Valášková
Pořad: Dopolední expres  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Od 16.12.2017 15:25 do 17:30; na silnici 2463 u obce Louny; nehoda; 2 havarovaná těžká nákladní vozidla; 2x OA, bez zranění.
  D8, mezi km 38.5 a 45, ve směru Drážďany, pomalu jedoucí vozidlo údržby, levý jízdní pruh uzavřen, Od 16.12.2017 08:00 Do 16.12.2017 16:00, , úklid odpadků a čištění vozovek, zdroj: ŘSD
  místní komunikace, Mírové náměstí, Úštěk, okr. Litoměřice, uzavřeno, Od 16.12.2017 06:00 Do 16.12.2017 20:00, pořádání kulturní akce, Vydal: Městský úřad Úštěk

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace