Dopolední expres22. února  2016 v 10:00  

V děčínské zoo mají nejstaršího mangabeje černého. Bábince už je 36 let!

Mangabej černý - Foto: Zoo Děčín

Mangabej černýFoto: Zoo Děčín

Nejstarší samicí Mangabeje černého chované v zajetí se může pochlubit děčínská zoologická zahrada. Opice, které tam říkají Bábinka, vyžaduje každodenní probírání srsti od chovatelek. Jak se přesvědčila kredaktorka Daniela Pilařová, tuhle službu jim také oplácí.

Seznamte se s Bábinkou - nejstarším mangabejem černým nejen v Čechách, ale i napříč zoologickými zahradami na světě vůbec. Paní Radka Krejčová, ošetrovatelka Bábinky, konstatuje: „Je to nejstarší mangabej černý, je jí 36 let.“ 

Mangabejové se běžně dožívají v zajetí třiceti let. Bábinka je na svůj věk ve výborné kondici. 

„Potkala jsem se tady s ošetřovatelkou, co byla u toho, když je přivezli. Ta zkonstatovala, že je hrozně vyžilá, hubená, ale že to je neskutečný, že ještě žije. Šmakuje jí velice dobře,“ konstatuje Radka Krejčová. 

Bábinka přicestovala jako roční mládě společně se samcem Hukanem v roce 1980 od soukromého chovatele. Zpočátku byly opičky přítulné a kontaktní, časem už se s nimi manipulovalo jen skrz mříže. Pár spolu vyvedl 10 mláďat, Hukan ale v roce 2012 zemřel a Bábinka zůstala sama. 

„Tak zkraje smutněla určitě, ale ona byla vždycky taková přátelská, kontaktní. Teď jí tu společnost nahrazujeme my. Ty opice spolu komunikují probíráním srsti, to je jako když my se obejmeme. Je to příjemná věc, ta umí udělat kolikrát účesy, že to nejde ani rozčesat. Tím pomlaskáváním ona dává najevo, že všechno je v pořádku, nic se neděje, v pohodě,“ dodává ošetřovatelka Radka Krejčová. 

Autor:  Daniela Pilařová
Pořad: Dopolední expres  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Od 22.8.2017 08:55 do 11:00; D8 - 81.4-80km na trase Bílinka - Praha; porouchané vozidlo, očekávejte zdržení; neprůjezdná zpevněná krajnice
  silnice I/30, Lovosice, okr. Litoměřice, zúžené jízdní pruhy, stavební práce, Od 24.08.2017 09:00 Do 31.08.2017 23:59, zvláštní užívání silnice I/30, okr. Litoměřice v místě: Lovosice, okružní křižovatka ...
  Od 22.8.2017 08:45 do 10:50; na silnici 23741 v obci Martiněves okres Litoměřice; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění. Křižovatka je plně průjezdná. Policie jede na místo.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace