Dopolední expres17. července  2017 v 09:00  

V oboře v Ralsku už žije třiatřicet zubrů

Stádo zubrů evropských v Ralsku na Českolipsku se rozrostlo o dalších šest kusů, celkem jich tak v oboře je už třiatřicet. Přírůstky pocházejí z Polska, jedno zubří mládě se ale narodilo až po příjezdu do Ralska. Uvedl to mluvčí Vojenských lesů a statků Jan Sotona.

Z Polska přivezli do Ralska čtyřletého býka a čtyři mladé krávy ve věku od dvou do čtyř let. Jedna den po vypuštění do obory porodila zdravé tele. "Zvířata byla po dohodě s pracovníky Evropského centra na ochranu zubra a Svazem chovatelů zubra evropského dovozena z Polska ze tří různých oblastí, aby se v co největší míře vyloučila příbuzenská plemenitba," uvedl vedoucí myslivosti Vojenských lesů a statků v Ralsku Miloslav Zikmund. 

Zubři žijí v oboře Židlov na místě bývalé tanková střelnice. Svou výměrou 3794 hektarů je druhou největší v republice. Prvních pět zubrů, kteří do Ralska dostali z Kampinovského národního parku v Polsku našlo v oboře domov v roce 2011. Populaci těchto ohrožených sudokopytníků se daří v Ralsku úspěšně zvyšovat, každoročně se tam narodí minimálně tři mláďata. 

"Nejdramatičtějším přírůstkem bylo narození samičky Jezova v roce 2012, která na svět přišla v mrazivém listopadu, kdy teploty klesaly pod minus 12 stupňů Celsia. I jí se však díky péči celého stáda podařilo bez problémů přežít," uvedl Sotona. Letos se v oboře zatím narodila čtyři mláďata, očekávají se ještě další přírůstky od mladých samic. 

Tele zubra - Foto: Fotobanka Pixabay

Zubři jsou největší volně žijící přežvýkavci v Evropě, takřka tři metry dlouhé zvíře váží až tunu a na výšku může mít v kohoutku skoro dva metry. Ve volné přírodě byli vyhubeni asi před sto lety kvůli rozsáhlému kácení lesů. kdysi žili i v okolí Ralska. 

V České republice loni žilo 93 zubrů, letos by jejich počet měl překročit stovku kusů. 

Zájemci se mohou do zubří obory podívat, vedou přes ni i cyklostezky. Spatřit tato mohutná zvířata zblízka ale vyžaduje velké štěstí. 

Autor:   ČTK
Pořad: Dopolední expres  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Od 20.2.2018 06:50 do 07:50; na silnici 255 u obce Postoloprty okres Louny; nehoda; havarované vozidlo; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; OA x zvěř.
  Od 20.2.2018 05:40 do 07:45; v ulici Plzeňská v obci Žatec okres Louny; nehoda; 2 havarovaná vozidla; OA x NA bez zranění.
  ulice Podkrušnohorská, Litvínov, okr. Most, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 20.02.2018 10:00 Do 11.04.2018 23:59, Úplná uzavírka místní komunikace Gorkého - sídliště (od křižovatky ulic Ke Střelnici ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace