Dopolední expres20. března  2017 v 10:00  

Vesnické muzeum plné nostalgie najdete v Liběšicích

Starý postřikovač - Foto: Stanislava Brádlová

Starý postřikovačFoto: Stanislava Brádlová

Jen málokterá vesnice na světě se může pochlubit vlastním muzeem. Liběšice na Litoměřicku takové muzeum mají. Je přímo v budově zdejšího obecního úřadu a přibližuje život v tomto kraji zhruba v posledních sto letech.

Nechybí tu koše na česání chmele, věrtele a speciální stoličky pro česáče. Uvidíte i další zemědělské a domácí nářadí, a taky třeba funkční myčku brambor, mlékárenskou konev nebo i etiketovací kleště z místního pivovaru 

Slávu liběšické hospody Na Volyni připomenou půllitry i porcelánové tácky. Dnes už tento rekonstruovaný objekt slouží jako bytový dům, ale o turistu se postarají tři jiné hospůdky. 

Nostalgie časů minulých na vás dýchne z dobového nádobí a porcelánu a naopak bránou do budoucnosti může být pro mnoho párů krásně upravená obřadní síň, která s muzeem sousedí. 

Vzpomínka na bývalou liběšickou hospodu - Foto: Stanislava Brádlová

Přímo na návsi Liběšic se můžete pokochat nádhernými barokními sochami v blízkosti jezuitské rezidence, jejímž autorem byl Kilián Ignác Dientzenhofer. Dnes je tato stavba bohužel nepřístupná. 

Nevynechejte ani tamní hřbitov, kterému vévodí už částečně opravená kaple – mimořádný architektonický kousek z dílny slavného Giulia Broggia. 

A ještě jedno upozornění – nepleťte si tyhle Liběšice na Litoměřicku s Liběšicemi na Lounsku. Autem se do Liběšic na Litoměřicku dostanete po silnici I/15, vlakem po trati Česká Lípa – Postoloprty a autobusem na lince Roudnice nad Labem – Úštěk. 

Muzeum má otevřeno od pondělí do pátku od 7 do 15 hodin, v pondělí dokonce do 17 hodin. 

Pořad: Křížem krajem  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 09:30, repríza 15:50, sobota 14:45, repríza 15:45, neděle 14:45  |  Délka pořadu: 3 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Od 12.12.2017 06:55 do 13.12.2017 05:00; na silnici 6 u obce Bochov okres Karlovy Vary; nadměrný náklad vyjíždí na trasu; Pozor! 2 nadměrné náklady; očekávejte zdržení; Přeprava tří nádrží v konvoji. Parametry: 1/ ...
  Od 12.12.2017 19:40 do 21:45; v ulici Předmostí v obci Ústí nad Labem; Předmostí x Přístavní; nehoda, tvoří se kolona vozidel; DN OAxNA bez zranění
  Od 12.12.2017 18:25 do 21:30; v ulici Podkrušnohorská v obci Litvínov okres Most; nehoda autobusu; neprůjezdný pruh, 2 havarovaná vozidla; OA x autobus.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace