Vitráže – móda ze z nouze ctnosti

18. srpen 2014

Barevná sklíčka pospojovaná dohromady- to je, velmi laicky řečeno, vitráž. Tohle staré umělecké řemesluje dnes jedním z módních trendů. Málokdo přitom ví, že vitráže byly kdysi pouhá z nouze ctnost.

Když totiž chtěli lidé v minulosti zasklít velké plochy, jinak než vitrážemi to neuměli.

„Měli problém udělat velkou tabuli skla – používali tedy malá sklíčka. Základem byly takzvané bucny různých velikostí…“ popisuje Jitka Kantová.

Umění vitráží je velmi staré – tento způsob zasklívání znali už staří Římané. Vitráže z této doby se ale bohužel nedochovaly. Jedny z nejstarších dochovaných vitráží jsou v katedrále v Augsburgu – z doby kolem roku 1100.

O renesanci vitráží se zasloužil Louis Comfort Tiffany a jeho skládané lampy ze začátku 19. století.

Zkusit si vyrobit vitráž může díky bohaté nabídce hobby obchodů každý trochu zručný kutil. Naučit se řemeslo je ale jiná. Poslouchejte…

Umění Jitky Kantové můžete obdivovat například v Muzeu Vitráží v kostele svatého Jiljí v Lubenci na Podbořansku.

autor: Lenka Šipošová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.