Xylella – krvelačný vrah?

25. duben 2017

Skoro jako řádění sériového vraha popisují média působení tropické bakterie Xylella fastidiosa, která se do Čech mohla dostat na sazenicích vítodu myrtolistého z jedné španělské školky. V Itálii například napadla olivovníkové porosty, ale není vybíravá, seznam rostlin, které ohrožuje, je mimořádně dlouhý.

Dobrou zprávou je, že naše drsnější podnebí by této bakterii nemuselo vyhovovat. Ostatně i zmíněný vítod se u nás pěstuje jako rostlina přenosná, zimu venku by nepřežil.

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský je ale ve střehu, probíhají testy jedné dohledané sazenice a pokud by hrozilo šíření, ústav by vyhlásil přísná opatření – podobně jako tomu bylo v případě ptačí chřipky.

Připomínáme všem varování před nákupem ovocných a okrasných rostlin z neprověřených zdrojů, zejména ze zemí mimo EU a ze zemí jižní Evropy, kde už se Xylella fastidiosa vyskytla (Francie, Itálie, Španělsko).

Standardně je zakázaný dovoz byť i jediné živé rostliny ze třetích zemí bez platného rostlinolékařského osvědčení, vydaného v dané zemi.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.