Dopolední expres14. září  2017 v 10:00  

Zámecký park v Krásném Dvoře z 18. století můžete obdivovat i ze sedadla bryčky

Krásný Dvůr - Foto:  Národní památkový ústav

Krásný DvůrFoto:  Národní památkový ústav

Park u zámku v Krásném Dvoře pochází z 18. století. Je vybudován v anglickém stylu a patří k našim nejstarším, a se svými bezmála 100 ha rozlohy také nejrozsáhlejším parkům. Zůstal zachován v téměř nezměněné podobě včetně většiny původních staveb. K nejkrásnějším patří Novogotický templ, nejstarší rozhledna na našem území. Navrhl jí hrabě Jan Rudolf Černín a nazval jí gotickou věží.

S budováním parku se začalo v roce 1783. Hrabě Jan Rudolf Černín byl hlavním tvůrcem parku, schvaloval plány a všechny stavební prvky. Roku 1788 se vydal do Anglie, aby získal nejnovější tipy, jak v budování parku pokračovat. V Krásném Dvoře postupně vznikl areál o rozloze téměř 100 hektarů. Park se dělil na několik částí, které měly v návštěvníkovi vyvolat různé nálady – veselou, melancholickou, romantickou a vznešenou. 

V době Jana Rudolfa Černína návštěvníky po parku provázel poustevník nebo zahradník. Zavedli je nejprve k letohrádku Lusthaus. Melancholickou náladu měla vyvolat úzká chladná rokle zakončená jeskyní. Zde byl umístěn sarkofág, připomínající pomíjivost lidského života. 

Veselou náladu měl naopak vzbuzovat čínský pavilon se zvonkohrou. Stál na skalisku na kraji velké nádrže s vodou pro umělý vodopád. Dalším překvapením je 1100 metrů dlouhá alej Mílovka, ukončená kamenným obeliskem. 

Zámecký park Krásný Dvůr - Foto: Eva Bucharová

Kastelánka zámku Krásný Dvůr, Michaela Hofmanová, ráda vodí návštěvníky k 800letému dubu, před kterým stojí už 200 let kamenná lavice. Na ní sedával básník Johan Wolfgang Goetghe. Sousední, také několikasetletý dub je zevnitř vyhořelý, ale stále žije. „Dovnitř do dubu si můžete vlézt a čerpat energii,“ říká s úsměvem kastelánka Hofmanová. 

Pokud se vám nedostává sil, nebo máte problémy s pohybovým aparátem, je možno se domluvit na pronajmutí bryčky – celý rozsáhlý park pak můžete obdivovat z pohodlí povozu, taženého koňmi. 

Autor:  Eva Bucharová
Pořad: Dopolední expres  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Od 16.1.2018 13:00 do 17.1.2018 13:05; na silnici 265 u obce Staré Křečany okres Děčín; ledovka; uvíznutý kamion, projedou jen OA, dodávka už neprojede.
  ulice Cihlářská, Chomutov, okr. Chomutov, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 06.01.2018 07:00 Do 20.01.2018 23:59, Uzavírka provozu v ul. Cihlářská, mezi ul. Moravská a Škroupova, z důvodu havárie ...
  ulice Moravská, Chomutov, okr. Chomutov, práce na inženýrských sítích, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 06.01.2018 07:00 Do 20.01.2018 23:59, Uzavírka provozu v ul. Cihlářská, mezi ul. Moravská ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace