Zápis do České knihy rekordů zachránil modelu válečné lodi Bismarck kůži

Marek Šátka (vpravo) a Luboš Rafaj z pelhřimovské agentury Dobrý den - Foto: Lenka Šobová

Marek Šátka (vpravo) a Luboš Rafaj z pelhřimovské agentury Dobrý denFoto: Lenka Šobová

Marek Šátka staví modely z desetníků, dvacetníků a padesátníků už několik let. Jako první kdysi postavil Karlštejn. A pak ho s pomocí litrů ředidla rozebral, hliníkové mince očistil a postavil z nich něco jiného. Až teď se stavitelský koloběh uzavřel. Loď Bismarck, zapsaná do České knihy rekordů, bude zachována.

14 měsíců mu pod rukama vznikal model válečné lodi Bismarck. Chlouba nacistického námořnictva spolkla přepočítáno na koruny drobásky v hodnotě víc než 20 000 korun. Měří 2,5 metru a ukázalo se, že to je největší model lodi z mincí v České republice. 

„Ročně ověříme zhruba čtyřicet takových podivností,“ prozradil Luboš Rafaj z pelhřimovské agentury Dobrý den, který přijel zápis rekordu do panelákového bytu pana Šátky provést. „Mince přepočítávat nebudu, ale prohlížel jsem si zápisy a fotodokumentaci pana Marka a nemám důvod mu nevěřit,“ prohlásil Rafaj nad lodí, na níž padlo 85 tisíc padesátníků, dvacetníků a desetníků. 

MModel válečné lodi Bismarck je složený s 85 000 mincí - Foto: Lenka Šobová

Agentura Dobrý den by model ráda vystavila ve svém muzeu v Pelhřimově. Jestli a kde bude Bismarck k vidění, to ale zatím není jasné. 

„Musel bych vyřešit bezpečnou přepravu. Manipulace s modelem totiž není snadná,“ řekl autor modelu, který pohltil, zdá se, že nenávratně, většinu jeho stavebního materiálu. Chtěl stavět tank, ale už nemá dost mincí. 

„Kdo ví, třeba lidi ještě nějaké pošlou.“ Pokud ne, bude si Marek Šátka muset najít jiný stavební materiál nebo jiný koníček. 

Autor:  Lenka Šobová
Pořad: Dopolední expres  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Od 17.12.2017 10:55 do 12:00; na silnici 271 u obce Litvínov okres Most; komunikace dočasně uzavřena; silnice na Klíny uzavřena z důvodu nehody autobusu u hotelu Emeran
  Srážky: přeháňky, D8-71,0
  Srážky: přeháňky, D8-70,8

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace