Zasněžené České Švýcarsko láká k výletu na sněžnicích

Českým Švýcarskem na sněžnicích - Foto: Daniela Pilařová

Českým Švýcarskem na sněžnicíchFoto: Daniela Pilařová

Letošní zima přeje v Národním parku České Švýcarsko netradičním výletům. Lidé si mohou vyzkoušet, jaké to je, zdolávat zasněžené pláně na sněžnicích. Aby se v lesích parku neztratili, doprovodí je certifikovaný průvodce, který jim ukáže ta nejzajímavější místa.

„Lepší počasí na sněžnice být nemůže, protože sněžnice milují prašan,“ říká certifikovaný průvodce NP České Švýcarsko Aleš Kubica klientům, kteří se s ním sešli v Brtníkách u Krásné Lípy. 

Šestičlenná skupina v čele s průvodcem se vydává směrem na Kyjovské údolí. „Sněžnice se nezvedají, ale sunou se. Když se jde do prudkého kopce, jde se po špičkách ‒ představte si, že máte mačky,“ instruuje výletníky jejich průvodce. 

Na sněžnicích - Foto: Daniela Pilařová

Výhodou sněžnic je, že nemusíte chodit po prošlapaných trasách, ale můžete si cestu zkrátit ‒ třeba přímo po zasněžené pláni. 

Chůze na sněžnicích je nesrovnatelně lepší, než brodit se půlmetrovými závějemi bez nich. Přesto je ale také dost fyzicky náročná. „Počítejte s tím, že je to tak dvakrát pomalejší než normální chůze,“ upozorňuje Kubica a dodává: „Pět let jsme čekali na tenhle krásný prašan, abychom si to mohli takhle krásně užít.“ 

„Jsme na nich poprvé, ale s přítelem se nám to tak líbí, že si je asi objednáme,“ svěřuje se se svými zážitky Radka Englová. 

A pro ty, kteří se chtějí vydat za brtnickými ledopády, máme dobrou zprávu ‒ už jsou natečené! 

Autor:  Daniela Pilařová
Pořad: Dopolední expres  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Od 21.2.2018 10:00 do 12:05; v ulici Tyršova v obci Žatec okres Louny; nehoda; 2 x os. vozidla - bez zranění
  Od 21.2.2018 09:55 do 12:00; na silnici 224 u obce Klášterec nad Ohří okres Chomutov; silnice č. 224 z Hradiště na Rusovou. serpentýny; nehoda; OA, bez zranění a úniku
  Od 21.2.2018 09:30 do 12:30; D8 - 42.9km na trase Praha - Bílinka; D8 - 42.9km na trase Praha - Bílinka; porouchané vozidlo, zdržení; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; porouchané vozidlo; ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace