Dopolední expres13. června  2017 v 10:00  

Živá hudba nechcípne! Mladí litvínovští jazzmani jsou nejlepší v republice

Vítězný litvínovský band si užívá triumf - Foto: Lenka Fischerová

Vítězný litvínovský band si užívá triumfFoto: Lenka Fischerová

Dvoudenní soutěž jazzových a ostatních orchestrů základních uměleckých škol, která proběhla v Litvínově, má své vítěze. Domácí Junior Big Band obhájil titul absolutního vítěze, který pod vedením Františka Krtičky poprvé získal před třemi lety.

Letos svěřenci Františka Krtičky dosáhli na maximální počet bodů a od všech porotců získali 25 z 25 možných. „Vždycky je to těžké připravit se na takovou soutěž. Ať je poprvé nebo podruhé,“ řekl po vyhlášení kapelník. 

Předsedu mezinárodní poroty složené ze tří Němců, jednoho Američana tří Čechů děla Aleš podařil, pedagog brněnské konzervatoře a rozhlasový režisér. 

„Byli jsme skoro vyděšeni tím, co všechno ti mladí dokáží. Litvínovský Big band nám vyrazil dech. Hráli skvěle, hráli s radostí i s trochou toho komediantství. Dobře tu hrála spousta kapel, ale oni si to skutečně užívali. Měli nejtěžší skladby a zvládli to skvěle.“ 

Ze 16 členů orchestru si 4 odnesli i uznání za skvělý instrumentální výkon. Petra Kubošková, která hraje na basovou kytaru, si svého diplomu i celkové výhry cenila víc než úspěchů minulých: „V Klaunech (první soutěžní skladba Junior Big bandu Send in the Clowns od Stephena Sondheima) je na začátku sedm nebo osm taktů basového sóla, kdybych to zkazila, zkazím to celé kapele.“ 

Lenka Lotocká, sólistka Junior Big Bandu Litvínov - Foto: Lenka Fischerová

Lenka Lotocká, sólistka Junior Big Bandu LitvínovFoto: Lenka Fischerová

Dařilo se i ostatním sólistům. „Proč to neříct. Jsme prostě nejlepší,“ sebevědomě prohlásil šestnáctiletý trumpetista Honza Řeháček. 

Vítězný orchestr čeká generační obměna. Šanci mají i vaše děti, vzkazuje kapelník 

Jak už to tak bývá u studentských orchestrů, čeká litvínovské juniory generační obměna. Odchází hned čtyři saxofonistky. „Bylo mi ctí s vámi hrát,“ řekla Lenka Lotocká, která si saxofonové sólo střihla v obou soutěžních skladbách a hrdě si odnášela svůj diplom. 

„Kdybyste mezi nás chtěli poslat své děti, budeme rádi,“ láká kapelník novou muzikantskou krev. Skladby pro svůj orchestr vybírá jinak než většina dirigentů v republice. Zkouší těžké a neohrané věci a funguje to. I on získal uznání za pedagogické vedení. „Snažíme se si hraní opravdu užívat. Hudba by měla být o radosti. O to přece jde,“ konstatoval před tím, než odešel se svým orchestrem obrovský úspěch oslavit. 

„Bylo mi 81 a každé ráno se budím s radostí, že můžu dělat, co mám rád,“ řekl při vyhlašování výsledků americký trumpetista Bob Montgomery. „Jste muzikanti. Už teď. Dělejte hudbu a buďte šťastní.“ 

„Hrajte. Protože dokud to budete dělat, živá hudba nechcípne,“ prohlásil trefně v závěru soutěže český jazzman, klávesista Jakub Zomer. 

Litvínovského finále soutěže orchestrů základních uměleckých škol se zúčastnilo víc než tisíc muzikantů ze 49 kapel. V kategorii ostatních orchestrů si vítězství odvezl soubor Tremolo z Třemošné. Soutěž stejného rozsahu se bude opakovat za tři roky. 

Autor:  Lenka Šobová
Pořad: Dopolední expres  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Panenský Týnec
  Stav vozovky: sníh na vozovce, Rumburk
  Srážky: sněžení, Rumburk

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace