Dopolední expres25. listopadu  2015 v 10:00  

Zlaté šperky, které nenosíme, mohou posloužit jako zubní náhrady

Muž se zlatými šperky a zlatými zuby - Foto: Fotobanka Pixabay

Muž se zlatými šperky a zlatými zubyFoto: Fotobanka Pixabay

Někdo se pyšní zlatými šperky, jiný zlatými zuby. Podle Pavla Škody, odborného zástupce ze Zubní laboratoře v Liberci, je právě zlato nejpřijatelnější kov pro náš organismus, konkrétně pro ústní dutinu.

Za své letité praxe se setkává dokonce i s lidmi, kteří si přinesou zlaté prstýnky nebo řetízky, kterými se po čase mohou blýsknout v podobě zlatých zubů. 

„Zlato se používá na přání pacienta, který už má v ústech nějaké zlaté práce, a v tom případě už je lepší použít ten samý materiál, aby nevznikaly elektrické výboje, to se stává kvůli vlhku v ústech a působením odlišných kovů,“ dodává Pavel Škoda. 

I přesto, že organismus zlato dobře snáší, tak se od výroby zlatých zubních implantátů upouští. Je to hlavně kvůli tomu, že zlato patří mezi měkké kovy a nemá dlouhou trvanlivost. Obecně je šperkové zlato méně karátové než dentální. 

„Pokud si pacient přeje celý zub zlatý a přinese si své zlato, my mu ho vyměníme za dentální kov v té hodnotě, a tu práci mu zhotovíme z dentálního kovu. Ale celé zlaté zuby jsou výjimkou, většinou se to fazetuje estetickou fazetou, to znamená, že ten zub je zezadu zlat a zepředu je estetická fazeta v barvě ostatních zubů,“ dodává Pavel Škoda. 

Pořad: Dopolední expres  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Od 23.10.2017 14:50 do 24.10.2017 15:00; v ulici Chomutovská v obci Březno okres Chomutov , délka 186m; nadměrný náklad, očekávejte zdržení
  ulice Osvobození, Jirkov, okr. Chomutov, uzavřeno, stavební práce, Od 24.10.2017 07:00 Do 30.11.2017 23:59, úplná uzavírka části ul. Osvobození od křižovatky s ul. Chomutovská až k vjezdu ke garážím mezi ...
  místní komunikace, Litvínov, okr. Most, uzavřeno, Od 28.10.2017 00:00 Do 28.10.2017 23:59, Celoměstská akce - Oslava sklizně a řemesel - umístění prodejních stánků, Vydal: Městský úřad Litvínov

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace