Filmové kalendárium: František

Z filmu František z Assisi - Foto:  MFF KV

Z filmu František z AssisiFoto:  MFF KV

Dnes na nás dýchne jižní temperament, však také jméno dnešních oslavenců pochází z Itálie. Byla to dětská přezdívka Františka z Assisi a dostal ji, protože uměl dobře francouzsky. Je 4. října, svátek má František.

„Jak můžeš být spokojenej, když nejsi ženatej? Chceš dopadnout jako strejda Franta?,“ tahle vpravdě mateřská rada pochází z Utrpení mladého Boháčka. 

Ale pokud jde o strejdu Frantu, je odpor k manželství v pořádku, protože druhý výklad jména František je „svobodný muž“. V České republice máme na 130 tisíc Františků. 

A když nejsou spokojení, umějí se ozvat: 

 

Filmové kalendárium: František

Vložit na svůj web

„Kucinálfagot, ta polívka stojí za starou bačkoru!,“ to byla první slova Františka Nebojsy z Werichovy knížky Fimfárum. Na severu Čech by se dobrá polévka měla vařit hlavně na Podbořansku, protože tamních 240 Františků představuje největší hustotu na počet obyvatel na severu Čech. Podobně jsme na tom také na Ústecku a Teplicku. 

A roztomilý František z Jáchyme, hoď ho do stroje Oldřicha Lipského nám ukázal, že naprosté většině z nás by ke spokojenosti stačila pořádná výplata. A když už není, tak potřebujeme alespoň trochu toho respektu… 

Ačkoli je českým Františkům v průměru 57 let, Filmové kalendárium předpovídá tomu jménu světlou budoucnost; jeho dobrá léta zase přijdou. 

Tak hodně štěstí a spokojenosti! 

Autor:  Zuzana Zejdová
Pořad: Filmové kalendárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-neděle 5:40 Repríza pondělí-neděle 7:40.  |  Délka pořadu: 2 minuty  
 

Nové články v rubrice

 • 6. ledna  2018 v 06:15     Audio  rubrika: Filmové kalendárium

  Filmové kalendárium: Tři králové

  6. ledna mají svátek Tři králové – Kašpar, Melichar a Baltazar. Tímto dnem končí Vánoce a ve většině českých rodin se odstrojují vánoční stromečky.

   
 • 31. prosince  2017 v 06:15     Audio  rubrika: Filmové kalendárium

  Filmové kalendárium: Silvestr

  Všechny cesty asi vedou na sever, protože včera jsme tu jednu výpravu na sever měli a dnes nás čeká další. Kromě toho přidáme radu, jak se vyhnout problémům. Je 31. prosince a svátek má Silvestr.

   
 • 30. prosince  2017 v 06:15     Audio  rubrika: Filmové kalendárium

  Filmové kalendárium: David

  Dnes budeme rozhodně potřebovat teplé oblečení, protože nás čeká cesta do hor a na sever a zamyslíme se, jestli vědec musí mluvit pravdu. Je 30. prosince a svátek má David.

   

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Od 23.2.2018 10:45 do 15:50; na silnici 13 u obce Málkov okres Chomutov; nehoda; 2 havarovaná vozidla; uzavřeno, probíhají záchranné a vyprošťovací práce; 2x OA se zraněním.
  ulice Pod Skalkou - ulice Pod Pivovarem, Klášterec nad Ohří, okr. Chomutov, most uzavřen, Od 07.02.2018 00:00 Do 31.10.2018 23:59, most uzavřen z důvodu havarijního stavu, vjezd do ulice (původně jednosměrné) ...
  Od 23.2.2018 12:10 do 14:15; v ulici Pražská v obci Chomutov; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2x OA bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace