Fíkus benjamin umí být někdy trošku darebák, říká Libor Kunte

Fíkus drobnolistý nebo malolistý, lidově nazývaný benjamin, je pěkná dekorativní rostlina do bytů. Pěstovatele ale umí někdy i pořádně pozlobit…

„Někdy umí být trošku darebák,“ varuje Ing. Libor Kunte, ředitel Střední zahradnické a zemědělské školy v Děčíně - Libverdě. „Zdánlivě bez důvodu, snad proto, že mu řeknete nevlídné slovo, začne shazovat listy,“ říká Libor Kunte, podle kterého může být důvodů hned několik: „Mohl se změnit substrát, už je vyžilý nebo kysne, je zasolený kvůli zalévání tvrdou vodou.“

Chceme-li se pokusit o záchranu oblíbené pokojovky, můžeme to řešit třeba nůžkami. „Zkrátit větvičky, zmenšit listovou plochu tak, aby byla vyrovnaná s kořenovou částí,“ popisuje Libor Kunte a pokračuje: „Můžeme ho také přesadit – tady pozor, volíme květník jen o 2-3 cm v průměru větší, než byl květník původní.“

Fíkusům benjamínkům bychom měli dopřát nejenom dobré teplotní podmínky, ale i jednu specialitu. „Neškodí jednou až dvakrát denně porosit,“ radí Libor Kunte.

Poslechněte si záznam přiloženého rozhovoru a dozvíte se třeba i to, že pokud chcete mít na zahrádce známou léčivku – podběl, stačí si přinést z přírody kousek jeho oddenku. Podběl je totiž poměrně úporný plevel, kterému se daří hlavně na mírně podmáčených půdách. Na zahradě můžete mít celé žluté koberce.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.