Polévky jako lék: zeleninové, rybí a masové vývary posilují imunitu a uzdravují

Vývar léčí. Věděly to už naše babičky... - Foto: Michal Sänger,  CC BY-NC-SA 2.0

Vývar léčí. Věděly to už naše babičky...Foto: Michal Sänger, CC BY-NC-SA 2.0

Vývar dodává tělu minerální látky. Jak si takový životabudič připravit? Zeleninový vývar připravujeme ze zeleniny a nesolené vody. Výborné je hned na začátku přidat houbu šitake, která má čistící účinky, a také trochu mořské řasy kombu, ta dodává minerály. Zeleninu nakonec vyhodíme – vše podstatné přešlo do vývaru a zelenina už je prázdná. Do horkého vývaru si raději přidáme zeleninu čerstvou.

Zeleninovou polévku můžeme také připravit tak, že nakrájenou zeleninu osmažíme na tuku, hned ji osolíme, zalijeme vroucím zeleninovým vývarem a uvaříme. Polévku nakonec dochutíme sójovou, ječmennou nebo rýžovou fermentovanou pastou miso, která se přidává až do hotové polévky. Nevaříme. Pozor, pasta je slaná! Po pěti minutách se aktivují laktobacily, které vznikly fermentací v pastě a to je vynikající pro obnovení mikroflóry ve střevě a tím posílení imunity. 

Slepičí vývar posílí nemocné díky velkému množství minerálních látek. Při nemoci, nebo například po porodu, je takový dlouho tažený vývar obzvláště vhodný. Je nutné dbát na to, aby nedocházelo k prudkému varu, ale aby byl pozvolný, několikahodinový. Maso můžeme v menší míře použít, nemocného posílí. Koření se novým kořením nebo bobkovým listem. Nakonec přidáváme zelené bylinky. 

ingredience na kuřecí vývar - Foto: Claus Ableiter, licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

„Jednou za rok si uvařím celého kapra se zeleninou, vše rozmixuji i s kostmi a zamrazím,“ popisuje odbornice na zdravou výživu, Mgr. Miroslava Slavíková a dodává: „Takovou polévku si mohu dát, když jsem nemocná. V mrazáku mi vydrží celý rok.“ 

Z rozhovoru Evy Bucharové se dozvíte i recept na jarní zeleninovou polévku s ředkvičkou nebo bílou dlouhou ředkví daikon, nebo i to, proč do polévek přidáváme jen šťávu ze zázvoru, nikoli celý zázvor. Pohodu u poslechu vám přeje Český rozhlas Sever! 

Autor:  Eva Bucharová
Pořad: Host Dopoledního expresu  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:30  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Srážky: přeháňky, Rumburk
  Od 23.10.2017 06:15 do 08:20; v ulici Na Rondelu v obci Ústí nad Labem; nehoda; 2 havarovaná vozidla; bez zranění.
  D8, mezi km 64 a 48, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, neprůjezdná zpevněná krajnice (odstavný pruh), Od 23.10.2017 13:00 Do 23.10.2017 15:00, Pozor!, Prohlídky a měření, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace