Přijít o práci je horší než rozvod, varuje psycholog

Nezaměstnanost (ilustr. obr) - Foto: Fotobanka Stock.xchng

Nezaměstnanost (ilustr. obr)Foto: Fotobanka Stock.xchng

„Nezaměstnaní lidé jsou ti, kteří ztratili práci a mají zájem pracovat. Neřadil bych mezi ně ty, kteří o práci nemají zájem, práci se vyhýbají, přijímají sociální dávky a dokonce kvůli tomu ochotně plní i povinnosti na úřadu práce,“ definuje pojem „nezaměstnaný“ psycholog Slavomil Fischer.

V žebříčku stresů zaujímá ztráta práce jedno z předních míst. Na prvních místech bývá úmrtí blízkého nebo uvěznění, hned za tím je ztráta práce, dokonce například před rozvodem. Zátěž vyplývá z toho, že nemůžeme uspokojovat materiální potřeby – nemáme peníze, nejsme aktivní, chybí nám sociální kontakty, společenské uplatnění. 

Důvody toho, že jsme nezaměstnaní, jsou různé. Může to být například věk. Lidé do pětadvaceti let, pokud nezačnou pracovat a nevytvoří si pracovní návyky, mají potíže, často celoživotní, s trvalým pracovním uplatněním a bývají opakovaně, chronicky nezaměstnaní. Pak je tady skupina těch, kterým je padesát a víc. Sehnat práci po padesátce je obtížené, protože takoví uchazeči jsou bráni tak, že už jsou nepotřební, neperspektivní a často posílají zbytečně své životopisy, nikdo jim často ani neodpoví. 

Dalším problémem je vzdělání. Ubývá profesí, kde není vzdělání zapotřebí. Práci nahrazují počítače apod. Řada lidí na úřadu práce je tedy právě jen se základním vzděláním. 

Podle průzkumů si těžko hledají práci lidé také se zdravotním znevýhodněním nebo svobodné matky. „Vysokoškolsky vzdělaní lidé najdou práci do půl roku,“ myslí si psycholog PhDr. Slavomil Fischer a dodává: „Člověk se musí ale snažit sám. Úřad práce mu v tomto moc nepomůže. Nevýhodou je, že u nás se lidé za prací nejsou ochotni stěhovat, tak jak je tomu zvykem v zahraničí.“ 

Řešením při hledání práce by mohly být rekvalifikace. „Zkušenosti ukazují, že rekvalifikace bohužel ve většině případu k nové práci nevede,“ vyvrací tento názor Slavomil Fischer a vysvětluje: „Dochází totiž k tomu, že dojde ke změně v motivaci, a když je člověk delší dobu bez práce, více než šest měsíců, dochází až k apatii, začne selhávat, nevěří si a hledá si práci hůře.“ 

Rekvalifikace zkrátka často nevede k očekávanému výsledku. Lepší by byl motivační kurz, který by člověka aktivoval ke shánění práce. Často je totiž rekvalfikace využívána jen proto, aby člověk zůstal uchazečem na úřadu práce, získával podporu, protože některé účasti na rekvalifikaci jsou placené – o ty je největší zájem. O ty neplacené zájem není – to ukazuje na to, jak to s tou rekvalifikací vlastně je. 

Autor:  Eva Bucharová
Pořad: Host Dopoledního expresu  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:30  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Od 20.2.2018 22:20 do 23:20; v ulici Šrámkova v obci Ústí nad Labem; nehoda; 2x OA bez zranění.
  Od 20.2.2018 19:35 do 21.2.2018 02:00; na silnici 15 u obce Čížkovice okres Litoměřice; Aktuální stav: I/15 NN odstaven za Čížkovicemi a čeká na uzavření D/8, kterou bude přejíždět.; Pozor! Nadměrný náklad; ...
  Od 20.2.2018 21:05 do 23:10; na silnici 250 u obce Bitozeves okres Louny; sjez z D7 směr Bitozeves; nehoda; havárie OA bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace