Na chmelnicích končí jarní práce. Zájem o český chmel je letos rekordní

Pro pěstitele chmele je letošní sezóna zlomová (ilustrační foto) - Foto: Kateřina Bášová

Pro pěstitele chmele je letošní sezóna zlomová (ilustrační foto)Foto: Kateřina Bášová

Na chmelnicích končí jarní práce. Brigádníci teď dokončují takzvané zavádění chmele na Rakovnicku a Lounsku. Na ostatních místech mají už proces, při kterém se rostliny zavěšují na vodící dráty, hotový. Zemědělci letos poprvé po deseti letech osázeli větší plochy chmelnic. O český chmel je totiž doma i v zahraničí rekordní zájem.

„Dají se na tom vydělat peníze. Poprvé se mi tady líbilo, tak jsme tu znova,“ říká Andrej, jeden ze zhruba tří desítek studentů střední školy ze slovenské Myjavy, kteří přijeli na týden zavádět chmel do Ročova na Lounsku. 

Studenti vstávají ráno v šest, nasnídají se ještě na statku, a pak jsou až do večera na chmelnici. Volný čas na návštěvu například nedalekých Loun vůbec nemají. 

 

Na chmelnici do Ročova na Lounsku se vypravil reportér Jan Beneš

Vložit na svůj web

„Toho času je málo. Než se umyjeme, tak je to tak na chvíli si sednout a jít zase spát,“ potvrzuje Andrej. 

Jak vysvětluje profesor myjavské střední školy Ján Hudák, práci na českých chmelnicích slovenským školám zprostředkovávají pracovní agentury.  

„Tyto chmelové práce trvají devět dní. Žáci vykonávají práci v rámci odborných praxí, mají tam určité normy, které by měli splnit. Samozřejmě za tuto práci jsou potom adekvátně zaplacení, mzdu jim platí zprostředkovatelská organizace.“  

České školy na týdenní brigády na chmel nejezdí, pořádají jen dobrovolné víkendové brigády. Pěstitelé chmele se tak musí spoléhat na brigádníky z úřadů práce, častěji ale ze zahraničí. Například z Polska nebo Ukrajiny, nejvíc ale ze Slovenska. 

„Jsme s nimi velice spokojeni. Slovenské školy jsou tady na celý týden a jejich děti si chtějí víc vydělat,“ konstatuje ředitel statku v Ročově na Lounsku Josef Fritz. 

Po letech propadu chmelaři investují do nových ploch 

Pro pěstitele chmele je letošní sezóna zlomová, po deseti letech, kdy chmelnice spíš rušili, jich letos osázeli o desítky hektarů víc. 

„Ve srovnání s loňským rokem už se nám podařilo zastavit ten propad, který byl řádově deset let, a zhruba o 150 hektarů se zvýšila plocha chmelnic. Což je po těch letech změna k dobrému,“ potvrzuje s uspokojením ředitel Chmelařského institutu v Žatci Jiří Kořen.  

Po několika letech totiž stoupl zájem o český chmel nejen mezi českými odběrateli, ale hlavně v zahraničí. 

„Takhle dobrý stav ve vztahu nabídka - poptávka dlouho nepamatuji. Chmelaři můžou dneska nasmlouvávat ceny až do roku 2021. Prakticky nejsme schopni zajistit potřebné množství chmele, proto se teď do obnovy tolik investuje,“ dodává Jiří Kořen. 

Chmelaři tak mají obavy z toho, aby léto nebylo příliš suché a chladné. 

Autor:  Jan  Beneš
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: průběžně každou celou hodinu (pondělí-pátek ráno každých 20 minut)  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  ulice Podkrušnohorská, Litvínov, okr. Most, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 20.02.2018 10:00 Do 11.04.2018 23:59, Úplná uzavírka místní komunikace Gorkého - sídliště (od křižovatky ulic Ke Střelnici ...
  silnice III/2218, Blšany, část obce Liběšovice, okr. Louny, most uzavřen, stavební práce, Od 19.02.2018 10:00 Do 30.06.2018 23:59, úplná uzavírka silnice č. III/2218 v osadě Čárka, k.ú. Liběšovice z důvodu ...
  silnice II/255, Lišnice, část obce Nemilkov, okr. Most, most uzavřen, práce na silnici, Od 01.03.2018 00:00 Do 30.12.2018 23:59, silnice č. II/255 Nemilkov, Objížďka - bez rozlišení: přes: silnice I/27 ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace