Bílina se přidala k městům, která omezují výplatu doplatků na bydlení. Další budou následovat

Kontrola domu v sociálně vyloučené lokalitě - Foto: Gabriela Hauptvogelová

Kontrola domu v sociálně vyloučené lokalitěFoto: Gabriela Hauptvogelová

Doplatek na bydlení omezuje stále více měst v Ústeckém kraji. Opatření zavedli už v Jirkově na Chomutovsku a ve Varnsdorfu na Děčínsku. Nejnověji platí v deseti domech v Bílině na Teplicku, a to od 27. prosince. Lidé, kteří se tam od té doby přistěhovali, nedostanou od úřadu práce doplatek na bydlení. Města se tak chtějí bránit dalšímu přísunu problémových obyvatel.

Bílinská radnice při lokality vycházela z údajů policie, strážníků, sociálního odboru a neziskové organizace Most k naději. Jde o tři domy na sídlišti Za Chlumem, ve kterých často dochází k narušování veřejného pořádku, zejména v létě jsou tam časté hádky a rušení nočního klidu. Sociální odbor tam také v první polovině loňského roku zaznamenal 22 případů záškoláctví. 

Ještě víc problémů je na sídlišti Teplické předměstí – tam úřad vymezil omezení doplatku na bydlení v sedmi domech. Sociální odbor v nich zaznamenal 82 záškoláků. Podle organizace „Most k naději“ je tam hodně narkomanů, což znamená i riziko trestné činnosti, nevhodné chování jako např. odpad na chodbách apod. 

Cestou omezování doplatků na bydlení se chce vydat město Ústí nad Labem a Trmice. Na ústecký magistrát ale přišlo šest námitek od majitelů domů v Ústí nad Labem. Jedna námitka přišla i z Trmic – s těmi se úřad nejprve musí vypořádat, teprve pak vydá definitivní opatření. Ústí nad Labem plánuje přestat vyplácet doplatek na bydlení zhruba ve 22 lokalitách. 

Magistrát se při jejich výběru zabýval návrhy obvodních radnic, kromě Severní Terasy, odkud žádný návrh nepřišel. Například vedení obvodů Neštěmice a Střekov nejsou spokojena s tím, že některé návrhy v opatření nejsou – např. v Žukovově ulici navrhovala střekovská radnice opatření u třech budov vedle sebe, nakonec se ale bude týkat jen jedné z nich. V Neštěmicích magistrát do seznamu nezařadil dva domy nedaleko obvodní radnice, čtyři ve Svádovské a v ul. na Břehu, a také jeden dům v Jungmannově. 

Podle předsedkyně komise rady města pro sociálně zdravotní problematiku Lenky Jaremové nebylo možné opřít omezení doplatku v těchto domech pouze o stanovisko městské policie – úřad se řídil stanovisky sociálního odboru a policie, která jsou ze zákona povinná. 

Omezení výplat doplatku na bydlení v Ústeckém kraji se připravují také v Mostě, Žatci, Jílovém u Děčína, Krásné Lípě, Litvínově, Chomutově i ve Starých Křečanech na Děčínsku. 

Pořad: Informace ze severu Čech  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 5:45, 6:20, 6:45, 7:20, 7:45, 14:30, 14:40, 15:25, 15:40, sobota-neděle 6:20, 6:40, 7:20, 7:40, 8:25, 8:35, 8:45, 14:15, 15:15, 15:45  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Stav vozovky: sníh na vozovce, Dobroměřice
  Srážky: sněžení, Dobroměřice
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Panenský Týnec

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace