Coworkingová centra místo práce z domova nabízí Ústí, Novosedlice, Děčín, Most i Chomutov

Coworkingové centrum NODE5 - Foto: Tomáš Hart

Coworkingové centrum NODE5Foto: Tomáš Hart

„Coworking“ – tak se říká situaci, kdy na jednom místě pracují lidé, kteří spolu jinak nemají nic společného. Třeba sdílejí pro práci kancelář a její vybavení. Tenhle trend se teď začíná prosazovat i mimo Prahu. Například v Ústeckém kraji funguje, nebo je před otevřením, skoro desítka takových pracovišť. V Ústí nad Labem finišuje přestavba coworkingového prostoru, který nabídne zázemí až pro dvě stě lidí.

„Je to sdílený prostor, kde vznikají příležitosti pro podnikatele, start-upy a firmy. Sdílí se know how, vytváří se komunita, všechno je na jednom místě. Průzkum trhu jsme si udělali, snažíme se inspirovat i v zahraničí, také se snažíme spolupracovat se školami, univerzitami. Už máme zčásti i vytvořenou klientelu, pár firem už u nás pracuje, možná už desítky,“ dodává Tomáš Hart s tím, že se neobává toho, že by si coworkingový prostor s názvem „Node5“ nenašel svou klientelu. 

Trochu jiná situace je na podobném, ale o dost menším pracovišti v Novosedlicích u Teplic. Tamní coworgingový prostor „Cowosedlice“ funguje už dva roky, ale velký zájem o něj zatím není. 

Coworgingový prostor „Cowosedlice“ - Foto: Tomáš Kopecký

„Měli jsme nějaké investice, teprve teď jsme se prakticky dostali na nulu. Teď to konečně začne generovat nějaký zisk, který do toho zase zpětně investujeme. Pokud někdo chce udělat něco takového, neměl by počítat s tím, že to bude zisková záležitost. Tady o takovou službu zájem není. V Praze je takových center spousta, a zájem je mnohem větší,“ říká jeho zakladatel Radek Novák. 

V coworkingovém centru v Novosedlicích pracuje Jan Nedvěd, který se živí výrobou výkresů ocelových konstrukcí. Výhody coworkingu ve srovnání s prací doma vidí jasně. 

„Dlouho jsem pracoval doma – ráno se vzbudíte, v pyžamu pracujete do oběda, pak zjistíte, že den utekl… Nemáte tam tu motivaci, pořád odkládáte práci a doháníte to pak po večerech, po víkendech,“ popisuje Nedvěd. 

To potvrzuje i Radek Miškovský z coworkingového centra v kampusu ústecké univerzity, které začne fungovat v řádu dnů: „Lidé, kteří pracují z domova, tam nemají často podmínky na nerušenou práci. Proto jdou raději sem.“ 

Další coworkingová centra v kraji najdete třeba v Děčíně, Mostě nebo v Chomutově. 

Coworkingové centrum v kampusu ústecké univerzity - Foto: Tomáš Kopecký

Autor:  Tomáš Kopecký
Pořad: Informace ze severu Čech  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 5:45, 6:20, 6:45, 7:20, 7:45, 14:30, 14:40, 15:25, 15:40, sobota-neděle 6:20, 6:40, 7:20, 7:40, 8:25, 8:35, 8:45, 14:15, 15:15, 15:45  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Od 19.2.2018 03:10 do 05:15; v ulici Husitská v obci Krupka okres Teplice , délka 33m; nehoda; havarované vozidlo; probíhá vyšetřování nehody; havárie OA, se zraněním. Na místě ZZS a PČR.
  silnice II/255, Lišnice, část obce Nemilkov, okr. Most, most uzavřen, práce na silnici, Od 01.03.2018 00:00 Do 30.12.2018 23:59, silnice č. II/255 Nemilkov, Objížďka - bez rozlišení: přes: silnice I/27 ...
  ulice Osvobození, Jirkov, okr. Chomutov, uzavřeno, stavební práce, Od 19.02.2018 07:00 Do 31.05.2018 23:59, Rekonstrukce vozovky a přilehlých chodníků, Objížďka - bez rozlišení: ulice Chomutovská - Ervěnická ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace