Děčínská dominanta, vyhlídková restaurace na Pastýřské stěně, možná znovu ožije

Zámeček na Pastýřské stěně v Děčíně - Foto: Daniela Pilařová

Zámeček na Pastýřské stěně v DěčíněFoto: Daniela Pilařová

Budova na Pastýřské stěně v Děčíně bude možná znovu sloužit turistům. Město ji plánuje zapůjčit zoologické zahradě, která s ním sousedí. Ta by tam chtěla mít v objektu kromě občerstvení také výstavní prostory a otevřít vyhlídkovou věž.

Zámeček na Pastýřské stěně je v tuto chvíli nepřístupný veřejnosti, město pro něj hledá nové využití. 

„Určitě by zde mělo být nějaké velmi drobné občerstvení. O tom, že by zde byla plně fungující restaurace, se zatím neuvažuje. V úvaze je, že by tento objekt spravovala zoologická zahrada,“ říká mluvčí města Markéta Lakomá. 

Turisté mohou navštívit vyhlídkovou terasu, Klub přátel rozhleden by chtěl víc - chtěl by využívat vyhlídkovou věž, která se v objektu nachází. Oslovil proto otevřeným dopisem radnici. 

Klub přátel rozhleden zaslal prosbu o znovuotevření rozhledny děčínské primátorce 

„Poslali jsme otevřený dopis s prosbou na paní primátorku, že až budou vybírat nového nájemce, aby dali do smlouvy věcné břemeno s tím, že by věž rozhledny byla přístupná pro veřejnost a sloužilo to prostě tak, jako kdysi. Zatím jsme odpověď nedostali,“ říká člen Klubu přátel rozhleden Karel Punčochář. 

„Ta stavba se stavěla proto, aby sloužila k výhledům. Nejen že se dá koukat z terasy, ale je to právě i o těch vyhlídkových věžích, a tomu by měla sloužit dodnes,“ dodává Punčochář. 

Takových nepřístupných vyhlídek je podle Punčocháře v ústeckém kraji víc, klub by si přál jejich obnovení. 

„Týká se to například Komáří Vížky, Strážiště v Chomutově, je to problém i obnovení rozhledny na Lovoši,“ vypočítává Karel Punčochář. 

Budou mít obyvatelé Děčína opět své oblíbené výletní místo?  

Město Děčín vlastní zámeček od jeho postavení v roce 1905. Odjakživa to byl vycházkový cíl obyvatel města i turistů. 

Výhled z rozhledny zámečku na Pastýřské stěně - Foto: Daniela Pilařová

Výhled z rozhledny zámečku na Pastýřské stěněFoto: Daniela Pilařová

„Bylo to takový místečko studentských lásek a byl to takový maják toho Děčína - takhle jsem to vnímal,“ říká pan Petr. 

Zámeček mělo v pronájmu několik podnikatelů, ten poslední skončil 30. ledna tohoto roku. Město teď v objektu alespoň temperuje, aby zabránilo jeho chátrání a vlhnutí. Objekt je historický a bude potřebovat nějakou údržbu, o konkrétní podobě té údržby se bude jednat. 

Zoologická zahrada by zde mohla občerstvení provozovat, ředitelce Kateřině Mayerové by se líbilo využití budovy i na výstavní prostory a ráda by opět zpřístupnila vyhlídkovou věž pro turisty. 

Co přesně v objektu zámečku na Pastýřské stěně bude a odkdy bude přístupný veřejnosti, o tom rozhodne rada města na konci dubna. 

Autor:  Daniela Pilařová
Pořad: Informace ze severu Čech  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 5:45, 6:20, 6:45, 7:20, 7:45, 14:30, 14:40, 15:25, 15:40, sobota-neděle 6:20, 6:40, 7:20, 7:40, 8:25, 8:35, 8:45, 14:15, 15:15, 15:45  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Pod Pivovarem, v katastru obce Klášterec nad Ohří, okr. Chomutov, most uzavřen, Od 07.02.2018 00:00 Do 31.10.2018 23:59, most uzavřen z důvodu havarijního stavu, vjezd do ulice (původně jednosměrné) povolen ...
  ulice Studentská, Litvínov, okr. Most, uzavřeno, práce na silnici, Od 26.02.2018 11:04 Do 31.07.2018 11:04, v rámci akce: "Litvínov, U Zámeckého parku - rekonstrukce kanalizace a vodovodu". Objížďka IV. ...
  ulice U Zámeckého parku, Litvínov, okr. Most, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 26.02.2018 00:00 Do 31.07.2018 23:59, Úplná a částečná uzavírka ulic U Zámeckého parku a Studentská v Litvínově, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace