Historické pověsti Šluknovska vám přiblíží komiksy v Domu Českého Švýcarska v Krásné Lípě

27. leden 2016

Komiksy o historii Šluknovska můžete až do března vidět v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě. Dvanáct příběhů na dvaceti výstavních panelech si můžete prohlédnout na tamním schodišti. Výstava chce přiblížit historii hravou formou hlavně mladší generaci. Texty u obrazů jsou navíc dvojjazyčné.

„Je to zajímavé téma, které zábavnou formou upoutá na věci, které nejsou ryze turistické, spojené s národním parkem,“ vysvětluje Dana Štefáčková z informačního střediska.

Myšlenka přiblížit historii mladší generaci kreslenou formou napadla historičku Kláru Mágrovou.

„Já sem oslovila Rosťu Křivánka, je autorem řady textů, hodně spolu spolupracujeme a věděla sem od něj, že má člověka, který je schopný kreslit - Petra Herolda. Pánové měli takovou představu, už hodně danou dopředu, když se na ty komiksy podíváme, tak vidíme, že mají podobu vitrážových oken. Věděla sem dopředu, že od nich vyjde takové pěkné, propojené dílo,“ konstatuje Mágrová.

Spisovatel Rostislav Křivánek se tématu chopil podle jeho slov s radostí, komiks pro něj nebyl žádnou novinkou.

„To psaní samotný už je poměrně rychlý, nejtěžší je pochopitelně příprava, zdroje, zejména u některých pověstí, které jsou citlivé tím, že si je dodnes lidé pamatují, to je speciálně Filipovská bazilika a Magdalena Kade.“

Komiksové podoby se dočkalo 12 pověstí

Pověsti Šluknovska v komiksech - Dům Českého Švýcarska v Krásné Lípě

Klára Mágrová vybrala dvanáct pověstí, které se váží ke Šluknovsku: „Všechno to jsou pověsti místní, některé jsou až 350 let staré. S jednou výjimkou - to je útěk do Egypta.“

„Je to propracované úplně do detailu, zaprvé je to komiks, zadruhé není to psané takovou velmi spisovnou češtinou – je to přizpůsobené, takže to může ty děti bavit. To si myslím, že byl jeden z nejlepších tahů od autorů,“ myslí si Klára Mágrová.

Rostislav Křivánek k tomu dodává: „No, to není jenom v textu, ono je to i v obrázcích. Když si všimnete, tam jsou vlastně komický situace, komiks neznamená zlehčení, komiks je jenom nadhled, ale neznamená to, že by někdo znevažoval téma, to vůbec ne.“

Výstava je nejen edukativní, jak potvrzuje Klára Mágrová: „Spolu s tou výstavou putuje šanon s kresbami. Když přijde škola na prohlídku, tak potom ty děti si to zpětně nakreslí, nebo napíšou svojí verzi pověsti.“

V domě Českého Švýcarska je druhé poutní zastavení výstavy. Kam se chystá potom?

Od března do dubna bude viset v městské knihovně ve Varnsdorfu, v květnu potom v informačním středisku v Lipové, a od června do 4. září ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě a úplně na závěr roku se představí ve Šluknově na zámku.

autor: dap
Spustit audio