Krajská zdravotní se brání obvinění z předraženého nákupu přístrojů

4. březen 2011

111 milionů korun dotace zatím nedostala Krajská zdravotní za nákup přístrojů do svých pěti nemocnic v Ústeckém kraji. Ministerstvo financí zadržuje část půlmiliardové dotace. Podle auditu mohla Krajská zdravotní ušetřit nejméně 31 milionů korun.

Vedení společnosti s tím nesouhlasí. Auditoři prý posuzovali nesrovnatelné ceny přístrojů. Ředitel Krajské zdravotní Eduard Reichelt uvedl příklad: „ Mluvím o nejdražším z těch nakupovaných přístrojů – o magnetické rezonanci v Ústí nad Labem, která má v doplňkovém příslušenství, které samo o sobě je velmi drahé, osm a čtyřicet položek a srovnávám to s přístrojem na Homolce, který navíc není kupovaný jako nový a má třináct položek navíc v příslušenství, tak myslím, že není vůbec co řešit.“

Posudky pro audit připravili odborníci z ČVUT. Jeden z nich, Lubomír Poušek, přiznal, že nebylo jednoduché zjistit, kolik by každý přístroj měl stát. Nejhorší bylo sehnat informace o těch přístrojích,, s kterými jsme to porovnávali. Například u magnetických rezonancí jde až o čtyřicet parametrů, které srovnáváme.“

Krajskou zdravotní čeká další prověřování. Náměstek ministra financí Jan Gregor předpokládá, že odhalí další pochybení. „Těch pochybení tam bylo více, od přípravy projektu a ž po dodržování principů hospodárnosti. Je velká pravděpodobnost, že ta korekce bude vyšší než zmiňovaná částka.“

Tedy více než 31 milionů korun, o kterých se v auditu hovoří. Jak ministerstvo financí, tak poslanecký kontrolní výbor si ještě vyžádali další posudky. A Krajská zdravotní se bude dál podle ředitele Eduarda Reichelta bránit.

„Budeme se snažit vysvětlit, že na ty peníze nárok máme a že jsme nic neporušili. Pro to máme mnoho důkazů, ale určitě jich ještě další množství bude potřeba snést.“, říká Eduard Reichelt.

Kvůli údajnému rozhazování peněz při nákupech přístrojů v Krajské zdravotní už loni podalo ministerstvo financí trestní oznámení.

autor: hau
Spustit audio