Město Děčín zvoní pomocí automatu

Do kostela Povýšení sv. Kříže v Děčíně se vrátily zvony. - Foto: Daniela Pilařová

Do kostela Povýšení sv. Kříže v Děčíně se vrátily zvony.Foto: Daniela Pilařová

Jeřáb musel vyzvednout do kostela Povýšení sv. Kříže v Děčíně tři zrestaurované zvony a jeden nový. Ten si objednal magistrát, a proto se jmenuje Město Děčín. Rozezněl se jako první v tomto týdnu.

Tři zvony nechalo město loni v létě z věží kostela sejmout, protože jejich zavěšení bylo ve velmi špatném stavu. Už několik let nesměly vůbec zvonit, drolila se totiž klenba okolo průchodu lanovodu. 

Instalace zvonů do děčínského kostela - Foto: Daniela Pilařová

Instalace zvonů do děčínského kostelaFoto: Daniela Pilařová

Kostel Povýšení sv. Kříže měl tři zvony. Malý pochází z 18. století a jmenuje se Valentin Lišak, Pernerův zvon je z roku 1850 a třetí zvon z 15. až 16. století. Jeho výrobce se nepodařilo dohledat. O nutné očistění a zrestaurování zvonů se postaral zvonař Petr Rudolf Manoušek. 

Nejmenší zvon zavěsil horolezec, s velkými si poradila těžká technika a ten bez jména by měl viset v zahradě Děčínského zámku a zvonit by na něj mohli návštěvníci. Do kostela se už vrátit nemůže kvůli zvukovému nesouladu s ostatními zvony. 

Všechny zvony v kostele Povýšení sv. Kříže jsou nepůvodní. Ty, co tam visely od počátku, zrekvírovali a přetavili na vojenské zbraně. Po válce bylo potřeba nějaké zvony do kostela sehnat, a tak se posbíraly z různých farností a dokonce i ze hřbitova zvonů v Hamburku. 

Nejnovější zvon Město Děčín bude zvonit pomocí automatu, ostatní by měly být zavěšené s lany a zvonit by se na ně mělo ručně. 

Jeřáb musel vyzvednout zrestaurované zvony - Foto: Daniela Pilařová

Autor:  Daniela Pilařová

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  ul. Elišky Krásnohorské, Teplice, okr. Teplice, uzavřeno, stavební práce, Od 22.01.2018 07:00 Do 23.01.2018 18:00, úplná uzavírka provozu na místní komunikaci E. Krásnohorské mezi křižovatkami ulic Lesní ...
  místní komunikace, Žatec, okr. Louny, stavební práce, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 23.01.2018 00:00 Do 30.06.2018 23:59, částečná uzavírka na náměstí Svobody podél řadového domu čp. 52 ve směru k Libočanské ...
  silnice I/62 (ulice Loubská), v katastru obce Děčín, okr. Děčín, omezení, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 03.01.2018 00:00 Do 30.09.2018 23:59, částečná uzavírka silnice I/62, okres Děčín v ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace