Město Děčín zvoní pomocí automatu

Do kostela Povýšení sv. Kříže v Děčíně se vrátily zvony. - Foto: Daniela Pilařová

Do kostela Povýšení sv. Kříže v Děčíně se vrátily zvony.Foto: Daniela Pilařová

Jeřáb musel vyzvednout do kostela Povýšení sv. Kříže v Děčíně tři zrestaurované zvony a jeden nový. Ten si objednal magistrát, a proto se jmenuje Město Děčín. Rozezněl se jako první v tomto týdnu.

Tři zvony nechalo město loni v létě z věží kostela sejmout, protože jejich zavěšení bylo ve velmi špatném stavu. Už několik let nesměly vůbec zvonit, drolila se totiž klenba okolo průchodu lanovodu. 

Instalace zvonů do děčínského kostela - Foto: Daniela Pilařová

Instalace zvonů do děčínského kostelaFoto: Daniela Pilařová

Kostel Povýšení sv. Kříže měl tři zvony. Malý pochází z 18. století a jmenuje se Valentin Lišak, Pernerův zvon je z roku 1850 a třetí zvon z 15. až 16. století. Jeho výrobce se nepodařilo dohledat. O nutné očistění a zrestaurování zvonů se postaral zvonař Petr Rudolf Manoušek. 

Nejmenší zvon zavěsil horolezec, s velkými si poradila těžká technika a ten bez jména by měl viset v zahradě Děčínského zámku a zvonit by na něj mohli návštěvníci. Do kostela se už vrátit nemůže kvůli zvukovému nesouladu s ostatními zvony. 

Všechny zvony v kostele Povýšení sv. Kříže jsou nepůvodní. Ty, co tam visely od počátku, zrekvírovali a přetavili na vojenské zbraně. Po válce bylo potřeba nějaké zvony do kostela sehnat, a tak se posbíraly z různých farností a dokonce i ze hřbitova zvonů v Hamburku. 

Nejnovější zvon Město Děčín bude zvonit pomocí automatu, ostatní by měly být zavěšené s lany a zvonit by se na ně mělo ručně. 

Jeřáb musel vyzvednout zrestaurované zvony - Foto: Daniela Pilařová

Autor:  Daniela Pilařová

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  ulice Skalní, Litvínov, okr. Most, uzavřeno, stavební práce, Od 24.04.2017 07:00 Do 31.05.2017 00:00, Úplná uzavírka ulice Skalní v Litvínově (po etapách) z důvodu rekonstrukce vodovodu a kanalizace Částečná ...
  ulice Skalní, Litvínov, okr. Most, práce na silnici, omezení, Od 03.04.2017 07:00 Do 31.05.2017 00:00, Úplná uzavírka ulice Skalní v Litvínově (po etapách) z důvodu rekonstrukce vodovodu a kanalizace Částečná ...
  silnice I/27, Žiželice, okr. Louny, práce na údržbě mostu, zúžené jízdní pruhy, Od 28.03.2017 13:00 Do 30.09.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/27 Žiželice v místě mostu ev.č. 27-038 z důvodu rekonstrukce ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace