Na 1 500 vzorků minerálů Českého středohoří vystavuje Muzeum města Ústí nad Labem

10. listopad 2017

Ty nejzajímavější a nejvzácnější minerály z Českého středohoří máte možnost vidět na výstavě v Muzeu města Ústí nad Labem. Najdete tam i exponáty z jiných muzeí, Severočeských dolů nebo Granátu Turnov, a také od soukromých sběratelů. Zhruba 1 500 vzorků zabírá pět místností.

Kromě exponátů z různých sbírek představuje České středohoří jako sopečnou krajinu i významné přírodovědce, kteří tu působili a působí.

Jeden ze sálů je podle kurátorky Zuzany Vařilové věnován českému granátu: „Můžete vidět, jak se český granát těžil, jak se vůbec v krajině vzal i jak ho šperkaři využívají.“

Zuzana Vařilová představila i jeden z největších vzorků: „Jde o velký aragonit z Číčova, který pochází ze sbírek chomutovského muzea. Jde o exponát, který nemá obdoby – je to srostlice těch krystalů 40 centimetrů velká.“

Srostlé krystaly aragonitu z Číčova patří mezi největší exponáty. Měří zhruba 40 centimetrů

Geolog Zdeněk Dvořák z Teplic zapůjčil na výstavu několik set exponátů ze své sbírky. „Asi nejcennější pro mě je vzorek drahého opálu, který jsem našel v kamenolomu na Mariánské hoře. Patří dnes mezi asi čtyři nebo pět nálezů tohoto drahého opálu, který se kdy ve středohoří našel.“

Minerály Českého středohoří si v Muzeu města Ústí nad Labem můžete prohlížet do 25. března.

autor: hau
Spustit audio