Obce na severu Čech hyzdí zchátralé hospodářské a průmyslové stavby. Stát nabídne dotace na jejich vykoupení

Ruina stavby (ilustr. obr.) - Foto: Honza Ptáček

Ruina stavby (ilustr. obr.)Foto: Honza Ptáček

Zchátralé hospodářské nebo průmyslové stavby hyzdí nejedno město nebo obec. Ministerstvo průmyslu připravuje program, který by městům umožnil tyto budovy odkoupit a smysluplně je využít. Například v Obrnicích na Mostecku chtějí z bývalého kravína udělat zázemí pro turisty.

„Je to území určené k asanaci a vzhledem k tomu, že v blízkosti je kopec Zlatník, který volá po návštěvě turistů, tak by bylo vhodné mít pro ně nějaké zázemí. Parkoviště, infocentrum, sociální zařízení. A to by se tam myslím hodně hodilo,“ konstatuje starostka Obrnic z ODS Drahomíra Miklošová. 

Dva bývalé kravíny zabírají více než 1,5 hektaru pozemku a na jejich demolici a následné využití pro turisty potřebuje obec získat 10 milionů korun. Pokud obec dotaci od ministerstva průmyslu získá, může to vést k dalšímu přilákání turistů. 

Čtěte také: V Obrnicích na Mostecku bourají dva vybydlené domy, je to levnější než oprava

„Myslím, že by to mohlo zatraktivnit tu zónu kolem Českého Zlatníku daleko více. Bylo by vhodné pak obnovit turistickou cestu nahoru na Zlatník a nahoře postavit třeba rozhlednu a posezení.“ 

Obrnice chtějí kromě zmíněných kravínů odkoupit od soukromého majitele také bývalé drážní budovy na okraji obce. 

„Tady jsou další zdevastované budovy, které by taky stálo za to vykoupit od té firmy, která nemá šanci s tím něco udělat.“ 

Krajinu hyzdí i brownfieldy v Hrobčicích 

V blízkých Hrobčicích mají tři tzv. brownfieldy, tedy zchátralé hospodářské nebo jiné budovy. Tím nejproblémovějším je bývalý uprchlický zábor v Červeném Újezdu. Obec by ho ráda odkoupila a zbourala. 

„V nedávné době tam proběhla technoparty, která se absolutně vymkla kontrole. Bojíme se toho areálu, co pro nás může znamenat do budoucna. V minulosti tam bylo azylové zařízení, což nebylo jednoduché pro naše občany. Horší pak bylo, když se areál dostal do soukromých rukou. Byl zde provozován domov na kopci, což bylo taky velmi těžké období,“ popisuje situaci starostka Hrobčic za starosty a nezávislé Jana Syslová. 

Problémový Domov na kopci totiž sloužil jako domov pro seniory, ale bez potřebných licencí. Podle informací z ministerstva průmyslu a obchodu by obce mohli čerpat dotaci na vykoupení tzv. brownfieldů od roku 2016. 

Pořad: Informace ze severu Čech  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 5:45, 6:20, 6:45, 7:20, 7:45, 14:30, 14:40, 15:25, 15:40, sobota-neděle 6:20, 6:40, 7:20, 7:40, 8:25, 8:35, 8:45, 14:15, 15:15, 15:45  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Panenský Týnec
  Stav vozovky: sníh na vozovce, Rumburk
  Srážky: sněžení, Rumburk

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace