Objevy severočeských vynálezců ukáže výstava v ústeckém muzeu

7. srpen 2012

Ponorka na Labi, létající švec nebo sluneční mlýnek. Nejen to uvidíte na výstavě, která právě v úterý 7. srpna navečer začne v ústeckém muzeu.

Historici chtějí připomenout, že právě tento den je to sto let, kdy vídeňský fyzik Victor Franz Hess odstartoval z Ústí nad Labem v balónu. Během letu prokázal, že radiační záření pochází ze Země i z vesmíru. Objev kosmického záření připomínají i různé přístroje. Třeba ty, které na přelomu devatenáctého a dvacátého století používali učitelé k výuce fyziky. Například sluneční mlýnek. „Je to vlastně baňka skleněná, kde je vakuum a uvnitř jsou lopatky. Když se dá na světlo, tak najedno, zdánlivě bez jakéhokoliv impulzu, se mlýnek roztočí...“ vysvětluje historik Martin Krsek.

Muzejníci ale chtějí ukázat i severočeské objevitele. „Představujeme tady také jednoho takového „cimrmana“, dalo by se říci... Jeho jméno je Felix Čapek. Nevíme kdy se narodil a ani kdy umřel, zachovalo se jen vyprávění pamětníků z Litoměřicka, kteří mu ve dvacátých letech pomáhali zkonstruovat ponorku. Potápěla se na Labi a její první plavba byla zároveň i její poslední.“ přibližuje jednu z osobností severočeského vynálezectví Martin Krsek.

Některé z vynálezů, které budou k vidění na výstavě "Ústí ve službách vědy"

Felix Čapek se později kvůli svým experimentům s výbušninami dostal k soudu. Když chtěl soudci představit svůj zcela bezpečný granát, skončil v blázinci. Ústí nad Labem mělo zase svého létajícího ševce. „Byl to skutečně švec, který chtěl zasáhnout do vývoje letectví... V roce 1908 sestrojil na tu dobu primitivní létající stroj, se kterým se pokusil vzletět... Podle dobových záznamů skutečně pár metrů letěl, pak ale padl k zemi a natloukl si nos...“ vypráví osud jednoho z dalších vynálezců Martin Krsek.

Na výstavě "Ústí ve službách vědy" se tedy rozhodně nudit nebudete. A když nestihnete do ústeckého muzea zajít hned, nezoufejte – výstava potrvá až do poloviny listopadu.

autor: hau
Spustit audio