Okresní soud v Mostě hledá přísedící. Potřebuje jich 142

Okresní soud v Mostě

Okresní soud v Mostě

Okresní soud v Mostě hledá přísedící na následující čtyřleté období od roku 2018. Celkem jich potřebuje 142. Volí je zastupitelé větších měst okresu. Více než 80 jich vyberou v Mostě, zbytek pak v Litvínově, Lomu a v Meziboří. Někteří z těch, kterým končí mandát, ho ale složit nemohou – zmařili by tím několikaletou práci soudců v jednotlivých kauzách.

„Chodím tam proto, že změním klima. V práci jsem pořád mezi dětmi a tam jsem mezi dospělými. Dělám to už 20 let,“ říká soudní přísedící mosteckého soudu Svatava Fleischmannová, povoláním učitelka na základní škole. Často několikahodinové sezení v jednací síni ji baví. „Vidím, co se řeší u soudu a pořád něco nového poznávám,“ konstatuje. 

Předseda okresního soudu Most Martin Beneš popisuje, ve kterých soudních případech se přísedící uplatní: „Účastní se některých trestních řízení, s civilních řízení pak v řízeních ve věci pracovně-právních nároků.“ 

Zajímalo nás, jestli je jejich funkce čistě formální, nebo mají v praxi možnost rozhodnutí soudu ovlivnit. „Přísedící je laický soudce, takže má váhu jednoho hlasu v tříčlenném senátu,“ konstatuje Beneš. 

S tím souhlasí i Svatava Fleischmannová: „Dokonce jsme už i jednou změnili ten soudní výrok, že jsme byli dvě přísedící proti jednomu soudci.“ 

Na listopadových zastupitelstvech ve městech na Mostecku budou volit přísedící na další 4 roky. Nejvíc, 82, jich budou volit v Mostě. „67 přísedících z předchozího období souhlasilo s tím, že přejdou plynule do tohoto nového období. 15 přísedících bude nových,“ doplnil mluvčí města Petr Baraňák. 

Zájemců o post přísedícího není podle mosteckého magistrátu moc. „Pobírají zhruba 150 korun za den hrubého. Z toho musí odvést zdravotní a sociální pojištění,“ dodává Baraňák. 

Soudní přísedící musí být starší 18 let, mít čistý trestní rejstřík a negativní lustrační osvědčení. 

Autor:  Jan  Beneš
Pořad: Informace ze severu Čech  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 5:45, 6:20, 6:45, 7:20, 7:45, 14:30, 14:40, 15:25, 15:40, sobota-neděle 6:20, 6:40, 7:20, 7:40, 8:25, 8:35, 8:45, 14:15, 15:15, 15:45  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Srážky: sněžení, D8-82,2
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Panenský Týnec
  Srážky: přeháňky, Panenský Týnec

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace