Ovocnáři na Litoměřicku zapalují balíky slámy, aby v sadech udrželi teplo. Pomáhá i umělá mlha

Výroba umělé mlhy - Foto: Lucie Valášková

Výroba umělé mlhyFoto: Lucie Valášková

Další bezesnou noc za sebou mají někteří ovocnáři z Litoměřicka. Kvůli nahlášeným nízkým teplotám se snažili ochránit stromy před promrznutím. Teploty klesly až k −4 ˚C, což je pro kvetoucí peckoviny nebezpečné.

„Už asi čtyři dny sem nespal, protože pořád monitorujeme teploty. Sad je momentálně v plném květu. Kvetou švestky, broskve a odkvetly meruňky,“ konstatuje ovocnář Jan Čuda z Ploskovic. 

Podle něj je už teď ale jasné, že část stromů nízké teploty poškodily. „U některých květů je to jasně patrné, že jsou ty blizny chycené… Jak moc jsou květy poškozené a kolik jich je, to se ukáže časem,“ krčí rameny Čuda. 

Ovocnáři zapalují v sadech balíky slámy kvůli teplu - Foto: Lucie Valášková

Farmáři se snaží sady proti mrazům bránit speciálními postřiky nebo v nich udělat teplo pomocí kouře. „Tím, že v sadu zapálíme balíky slámy, vytvoříme kouřovou clonu, skrz kterou to teplo od země pak nemůže uniknout. Má to ale své limity…“ vysvětluje Čuda. 

Ovocnáři také v sadech vyrábějí umělou mlhu. „Jde o vyvíječ mlhy, který za pomoci vody a glycerinu vyvíjí mlhu, která tak rychle neodchází z toho pozemku. Je to novinka, kterou zkoušíme poprvé,“ dodává Jan Čuda. 

Kvůli ohlášeným nízkým teplotám musí být ovocnáři i nadále v pohotovosti. O rozsahu škod totiž rozhodne počasí, které Česko zasáhne v dalších dnech. 

Autor:  Lucie Valášková
Pořad: Informace ze severu Čech  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 5:45, 6:20, 6:45, 7:20, 7:45, 14:30, 14:40, 15:25, 15:40, sobota-neděle 6:20, 6:40, 7:20, 7:40, 8:25, 8:35, 8:45, 14:15, 15:15, 15:45  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Povětrnostní podmínky: silný vítr, D8-88,7
  Povětrnostní podmínky: silný vítr, D8-88,5
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Panenský Týnec

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace