Rozvoji Šluknovského výběžku brání nedostatek elektrické energie. Starostové obcí volají po nápravě

16. září 2015

30 let brání rozvoji průmyslu ve Šluknovském výběžku nedostatek elektrické energie. Poukazují na to starostové obcí, které se potýkají s vysokou nezaměstnaností a sociálními problémy. Často se totiž ocitají v paradoxní situaci, kdy musí kvůli malému příkonu investory před podnikáním varovat. Zanedbaná infrastruktura v místě, které navíc často trápí velké klimatické výkyvy, se navíc dotýká i každodenního života místních obyvatel.

Nejen budoucí investoři, ale i zavedené podniky, jako TOS Varnsdorf, mají potíže.

„Jako příklad mohu uvést nedávný výpadek, kdy došlo k přerušení dodávek elektrické energie na víc než osm hodin. Pro nás to znamenalo přerušení produkce na jeden a půl směny. Nejen, že jsme to museli kompenzovat přesčasovými hodinami našich pracovníků, ale zároveň jsme jim museli kompenzovat část mzdy,“ popsal Jan Rýdl, ředitel společnosti a dodává: „Nám by velice pomohlo, kdyby byla připojena druhá přípojka naší firmy záložního charakteru tak, abychom nebyli závislí jen na jednom vedení.“

Na to čeká firma už více než 35 let. Jeden z největších zaměstnavatelů v regionu, v jehož halách pracuje více než 500 zaměstnanců, přitom platí za dodávky energie více než 20 milionů ročně. Částečně si ji ale musí vyrábět svépomocí, právě aby vykryl alespoň menší výpadky.

„Jenže stane se, že nám tu při bouřce spadne strom a jsme bez proudu den a půl. Vadí nám to, musíme si to nadělat,“ popisuje jeden ze zaměstnanců.

Ke komplikacím dochází i ve Velkém Šenově. Nezávislý starosta Vladimír Vykoukal už během své pětileté funkce jednal s několika investory, kteří si podnikání ve Výběžku na poslední chvíli rozmysleli.

„Za tu dobu, co jsem ve funkci, jsme přišli o desítky možných pracovních míst. K nám tam vede jen jedno vedení velmi vysokého napětí, a to má nedostatečnou kapacitu. Ty firmy mají nedostatek energie a jejich rozvoji brání jen nedostatečný příkon.“

Problémy má i Krásná Lípa, podle starosty Jana Koláře ze Sdružení 2014: „Ukazuje se, že ta síť není dostatečně rozvětvená. Jsme pak správcem sítě donuceni vybudovat trafostanici. Pokud jsme stavěli dům s pečovatelskou službou s 32 byty, tak vy jim dodáte 31 nových zákazníků, ale celou infrastrukturu platíte vy.“

Skupina ČEZ připouští, že je to velký problém. Podle mluvčí Soni Hendrychové se už na zvětšení kapacity pracuje. „Pokud se nám podaří získat stavební povolení, rádi bychom začali projektovat už v roce 2017.“

Starostové ale pesimisticky upozorňují, že i kdyby se rozhodlo hned zítra, než se vyřídí potřebná povolení a kopne se do země, uběhne minimálně pět let.

autor: Iva Zítková
Spustit audio