Seniorka odkázala městu Jirkov přes milion korun a družstevní byt

Peníze (ilustr. obr.) - Foto: Miroslav Zimmer

Peníze (ilustr. obr.)Foto: Miroslav Zimmer

Víc než jeden milion korun odkázala 89letá žena městu Jirkov. Nešlo přitom o rodačku – žena se do Jirkova přistěhovala v 80. letech minulého století. Nikdo neví, proč tak učinila. Kromě závěti nezanechala žádnou zprávu, jak by město mělo s penězi naložit. Radnice je chce využít například na opravu synagogy.

„Zůstal po ní družstevní byt a nějaké penzijní pojištění, které bylo ve výši jeden milion a devadesát tisíc korun,“ sčítá místostarostka Jirkova na Chomutovsku Dana Jurštaková z ODS, co Kateřina Szernovská odkázala městu. 

Radnice o jejím záměru věděla, konkrétní plán, jak má s penězi naložit, ale neměla. „Když se tu byla ptát na to, jak to udělat, tak tuto otázku vůbec neřešila. Šlo jí víceméně o to, co udělat, aby peníze a její byt připadly městu,“ vysvětluje Jurštaková. 

Náhrobní deska ženy, která odkázala Jirkovu přes milion korun - Foto:  Jirkov

Náhrobní deska ženy, která odkázala Jirkovu přes milion korunFoto:  Jirkov

Protože neměla na místním hřbitově žádné předky, Jirkov jí nechal zhotovit pietní místo. „Uložili jsme ji a pochovali u nás v Jirkově. Byla zajištěna epitafní deska a hrobové místo bylo zaplaceno na 30 let dopředu,“ upřesňuje Karel Bernd ze sociálního odboru radnice v Jirkově. 

Radnice se snažila pátrat i po tom, kde je uložena urna manžela Kateřiny Szernovské, který zemřel už před lety, bohužel bezúspěšně. 

Město teď zvažuje, kam milion korun investovat. „Město má v plánu nové informační centrum, opravy zámku i synagogy. Teď zvažujeme, kterou tu akci z toho vybereme a co bude nést jméno paní, která nám tuto částku zanechala,“ dodává Jurštaková. 

V minulosti se nestalo, aby Jirkovu někdo odkázal tak vysoký finanční dar. „Co jsme zjišťovali, tak v posledních 20 letech, co se týče finančních prostředků, se to nestalo. Možná nějaké drobné dary tady mohly být, ale nejsem si toho vědoma,“ říká místostarostka Jirkova z ODS Dana Jurštaková. 

Podobný případ se stal v Žatci, kde manželé odkázali Ústeckému kraji cennou uměleckou sbírku. 

Autor:  Jan  Beneš
Pořad: Informace ze severu Čech  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 5:45, 6:20, 6:45, 7:20, 7:45, 14:30, 14:40, 15:25, 15:40, sobota-neděle 6:20, 6:40, 7:20, 7:40, 8:25, 8:35, 8:45, 14:15, 15:15, 15:45  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Panenský Týnec
  Stav vozovky: sníh na vozovce, Rumburk
  Srážky: sněžení, Rumburk

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace