Povodněmi jsou ohroženy desítky míst. V Praze je stav nebezpečí a první oběť

Hasiči staví protipovodňové stěny u řeky Lužnice v Bechyni na Táborsku - Foto:  ČTK

Hasiči staví protipovodňové stěny u řeky Lužnice v Bechyni na TáborskuFoto:  ČTK

Už na skoro pěti desítkách míst Česka platí třetí stupně povodňové aktivity, tedy stav ohrožení. Řeky stouply kvůli neustávajícímu dešti, někde i velmi výrazně. Problémy jsou hlavně v jižních Čechách, ve středních Čechách na Berounce a v mnoha částech západních a východních Čech. Stoupá také Vltava v Praze, město vyhlásilo stav nebezpečí a staví protipovodňové bariéry. V Třebenicích nedaleko hlavního města zemřel v troskách podmáčené chaty jeden člověk.

Nejdramatičtější situace je v jižních Čechách, třetí povodňový stupeň tam platí na třetině stanic. Řekami protéká deseti- až padesátiletá voda. 

Jako první z jejich okolí museli být evakuovaní lidé v chatových osadách a táborech, voda už ale vyhání i obyvatele rodinných domů. 

Velké starosti působí přeplněné jihočeské rybníky. Nádrž v Husinci na Prachaticku už nestačí zadržovat vodu z Blanice a ta přetéká přes hráz. V obcích pod přehradou se připravují na evakuaci. Kvůli neustálému dešti a přítoku vody z okolních rybníků se protrhla provizorní hráz Jordánu v Táboře. 


Počasí už má na svědomí i první oběť. Před 10 hodinou dopoledne podemlela voda chatu na svahu v Třebenicích u Slapské přehrady. V troskách našli záchranáři mrtvou ženu, druhého člověka vyprošťují. 

Ministerstvo životního prostředí zřídilo kvůli vážné situaci na českých tocích stálou povodňovou službu, která občanům bude na lince 267 122 998 až do odvolání poskytovat aktuální údaje o stavu řek.

V Černošicích na Berounsku hasiči evakuovali obyvatele z chatové oblasti a následně tam vypnout přívod elektřiny. V Berouně zaplavila řeka místní autobusové nádraží a z Domova pro seniory, stojícího na soutoku Berounky a Litavky, muselo odejít 47 seniorů. 

V Praze se kvůli stoupající hladině Vltavy staví protipovodňové bariéry, do metropole kvůli tomu míří asi 80 hasičů z Moravy a povolaná je také armáda. Řeka po 13. hodině dosáhla třetího stupně, kulminace se ale očekává až v pondělí. Korytem by mohlo protékat až 2700 metrů krychlových vody za sekundu. Magistrát nevylučuje evakuaci některých částí města a omezení v dopravě, včetně metra. 

Zaplavená socha na vltavském břehu na pražské Kampě - Foto:  ČTK

Pod vodou jsou zahrady, sklepy a rodinné domy na několika místech Královéhradeckého kraje. V okolí Hostinného a Rudníku-Arnultovicích na Trutnovsku musel se záchranou vodou odříznutých lidí pomáhat vrtulník. 

O spojení s okolním světem dočasně přišli obyvatelé Pece pod Sněžkou, Malé Úpy, Janských Lázní a dalších okolních obcí. Křižovatku hlavních tahů do krkonošských středisek totiž zaplavila voda a bahno s popadanými stromy, cesty jsou neprůjezdné. 

Čtěte také:  Kvůli povodním se mimořádně sejde vláda. Kalousek chce najít prostředky na pomoc

Uzavřené jsou silnice nižších tříd prakticky ve všech oblastech, kde jsou problémy s velkou vodou. Komplikace způsobuje počasí také na železnici, ráno stály vlaky na hlavní trati z Prahy do Českých Budějovic, mezi Olbramovicemi a Voticemi se totiž mokrá hlína sesunula na koleje. Další omezení se týkají regionálních tratí. 

Extrémní nebezpečí povodní v současné době platí téměř pro všechny kraje Čech a pro Znojemsko. Ve zmíněných regionech a v západní části Vysočiny má navíc až do dnešní půlnoci dál vydatně pršet. 

„Odhaduje se, že do zítřejšího rána spadne nejvíce srážek opět na horách, a to jak na jihu a jihozápadě, tak na severozápadě, severu a severovýchodě území. Mělo by to být odhadem 10 až 40, ojediněle v Krušných horách až 50 milimetrů,“ upřesnila Marie Odstrčilová z Českého hydrometeorologického ústavu. 

Stavy a průtoky na tocích - 2. června 2013 ve 12:30 - Foto:  Český hydrometeorologický ústav

Čtěte také: Povodňová situace v Německu a v Rakousku se zhoršuje

Autor:   Český rozhlas  (ČRo), Marína Dvořáková, Martin Hromádka  (dka)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Od 18.12.2017 17:00 do 19:05; v ulici Riegrova v obci Teplice; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění, na místo hlídka PČR.
  Od 18.12.2017 16:00 do 18:05; na silnici 25373 u obce Ústí nad Labem; nehoda; neprůjezdná komunikace; NA narazilo do stromu, bez zranění.
  Od 18.12.2017 11:05 do 21.12.2017 09:00; na silnici v obci Vrbice okres Karlovy Vary; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte zdržení; Přeprava generátoru. Parametry: d=43 m; š=5,25 m; v=6,08 m; hmotnost=357,1 ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace