Strážníci už nemohou řešit přestupky domluvou. Místo toho mají napomínat

Strážník městské policie na obchůzce - Foto: Martin Dušek

Strážník městské policie na obchůzceFoto: Martin Dušek

Od letošního července už nemůže městská policie řešit méně závažné přestupky domluvou. Změnu přinesla novela přestupkového zákona. Strážníci teď mohou za přestupek dát jen pokutu, nebo napomenutí, o kterém ale musí sepsat protokol a předat úřadu. Přestupků, které musejí obecní a městské úřady řešit, přesto navzdory novému opatření zatím moc nepřibylo.

„Nová legislativa sice zrušila institut domluvy, máme v ní nový druh správního trestu – napomenutí. Ten mohou strážníci také uložit na místě. V tom případě máme speciální formu příkazových bloků pro tyto účely,“ vysvětluje Tomáš Pavlík z děčínské městské policie. 

Ani tak ale podle něj nejsou strážníci bez možnosti řešení méně závažného přestupku. „Neznamená to, že v případě nějakého bagatelního jednání nemůže strážník záležitost řešit neformálně, a toho člověka pouze poučit o tom, že jeho jednání není vhodné a příště by mohlo být příslušným trestem, to znamená napomenutím, nebo uložením pokuty,“ upřesňuje Pavlík. 

V Ústí nad Labem strážníci domluvu příliš nevyužívali. Přesto podle Jana Novotného z ústecké městské policie opodstatnění měla, například u starších lidí: „Ne že bychom zrovna řešili případy domluvou, spíš se to týkalo lidí, kteří jeli do nemocnice, nebo na nějaké vyšetření a špatně zaparkovali. Pokud jim bylo třeba 70 let a bylo to poprvé, tak se to řešilo domluvou.“ 

Podle nového přestupkového zákona tak můžou méně závažně přestupky řešit strážníci napomenutím. Pokud s ním člověk nesouhlasí, musí přestupek řešit příslušný úřad a jeho přestupková komise. Výraznější nárůst takových případů ale například ústecký magistrát nezaznamenal.
„Vzhledem k tomu, že institut domluvy byl městskou policií využíván zcela výjimečně, nárůst přestupků není vůbec markantní,“ vysvětluje mluvčí Romana Macová. 

Podobné je to také na mosteckém magistrátu. Vysvětluje mluvčí Petr Baraňák: „Počet přestupků se výrazněji nezměnil. Klesl počet domluv na místě a naopak lehce stoupl počet napomenutí. Nicméně většina přestupků se řeší přímo na místě blokovou pokutou a následným zaplacením na služebně městské policie.“ 

Podle metodiky ministerstva vnitra je ale možné méně závažné přestupky řešit i neformálně, tedy bez napomenutí, nebo příkazového bloku. 

Autor:  Jan Bachorík
Pořad: Informace ze severu Čech  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 5:45, 6:20, 6:45, 7:20, 7:45, 14:30, 14:40, 15:25, 15:40, sobota-neděle 6:20, 6:40, 7:20, 7:40, 8:25, 8:35, 8:45, 14:15, 15:15, 15:45  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Srážky: přeháňky, D8-29,0
  Od 23.11.2017 15:50 do 16:55; na silnici 13 v obci Chomutov; porouchané vozidlo, očekávejte zdržení; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; dopravu řídí policie
  Od 23.11.2017 14:40 do 16:45; v ulici Krušnohorská v obci Ústí nad Labem; nehoda, silný provoz; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; 2 x OA bez zranění. Na místě PČR.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace