Ústečané mohou hrát šachy i venku. Stolky najdou na Lidickém náměstí i v parku na Střekově

Šachy si ven přijde zahrát i mistr republiky Jan Mikeš z ŠK Spartak Ústí nad Labem - Foto: Gabriela Hauptvogelová

Šachy si ven přijde zahrát i mistr republiky Jan Mikeš z ŠK Spartak Ústí nad LabemFoto: Gabriela Hauptvogelová

Hned na dvou místech v centru Ústí nad Labem si lidé můžou zahrát šachy venku. Mají tam betonové stolky se šachovnicí a také sedačky. S nápadem přišel Václav Pištora, který chce oživit veřejný prostor a už druhým rokem v Ústí organizuje akci Piáno na ulici.

Ve stínu pod stromy na Lidickém náměstí je jeden ze dvou šachových stolků. Vyrobený je z betonu, stejně jako stoličky. 

„Zatím je to tu na zkoušku. Doufám, že bude teplo a necháme to tu minimálně do listopadu. Vzhledem k tomu, jak náročné je ten set přepravovat, protože jenom stůl váží 500 kilogramů, tak spíš vyzkoušíme variantu zakrýt vršky křesel a šachového stolu a na jaře ochranu zase sundáme,“ vysvětluje Václav Pištora. 

Autoři projektu zajistili také dvě místa, kde si lidé můžou půjčit oproti záloze šachové figurky. 

 

Ústečané mohou hrát šachy i venku. Stolek na Lidickém náměstí si prohlédla i reportérka Gabriela Hauptvogelová

Vložit na svůj web

„Pokud půjdete hrát šachy na Lidické náměstí, tak figurky si můžete půjčit ve 20 metrů vzdálené vinotéce Podskalák. Pokud budete hrát ve střekovském parku naproti krajskému soudu, figurky si můžete půjčit v takzvaném Boxu u Labe, což je kulturní kontejner, který je pod mostem,“ dodává Pištora. 

Podívat se na šachové stolky přišel i mistr republiky Jan Mikeš. A jak prozradil, rád by si tu také někdy zahrál s kamarády.  

„Určitě, plánuji to. Je to dobrý nápad, jak oživit kulturu v Ústí, a myslím, že to může přivést i nové členy k nám do klubu,“ říká 18tiletý šachista. 

Úvodní partii na stolku na Lidickém náměstí sehráli místostarosta centrálního obvodu Karel Karika z PRO! Ústí (vlevo) a předseda ŠK Spartak Pavel Chrz - Foto: Gabriela Hauptvogelová

Na ruch, který kolem venkovních stolků panuje, je prý zvyklý. „Už jsem hrál pár turnajů, kde chodí moc lidí kolem, ruch je všude. Nevím, možná pro hráče, kteří na to nejsou zvyklí, to může být problém,“ připouští Mikeš. 

Ústečanka Kateřina zase měla praktickou připomínku k velikosti figurek „Tyhle jsou malinké, normálně jsou větší, líp se berou. I třeba starší lidé to porazí,“ podotýká. 

Sama už šachy delší dobu nehraje, její děti se však této hře věnují závodně. „Jsou z nich trenéři a rozhodčí. Už pár let se v tom pohybuji, protože jezdím s ústeckými dětmi na turnaje, tak asi vím, s čím se hraje. Tak proto se mi zdály tyhle figurky malinké,“ objasňuje a na otázku, zda si i ona někdy přijde zahrát, s úsměvem dodává: „Když najdu někoho, kdo to umí stejně mizerně jako já, tak klidně.“ 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Od 20.2.2018 12:55 do 16:00; na silnici 28 u obce Louny; nehoda nákladního vozidla; kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem; padlý kontejner na komunikaci, na místě řídí provoz PČR.
  Od 20.2.2018 13:25 do 14:25; na silnici 262 v obci Františkov nad Ploučnicí okres Děčín; práce na silnici; kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem; likvidace havarijního technického stavu kabeláže ze strany ...
  D8, mezi km 92 a 48, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 20.02.2018 13:30 Do 20.02.2018 17:30, , údržba a opravy telematiky, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace