Ústecká zoo musela utratit orangutana Ňuňáka. Byl vážně nemocný

Orangutan Ňuňák - Foto: ZOO Ústí nad Labem

Orangutan ŇuňákFoto: ZOO Ústí nad Labem

Když si v roce 1989 zahrál ve filmu „Dva lidi v zoo“, byly mu asi dva roky. Řeč je o orangutanovi Ňuňákovi ze zoo v Ústí nad Labem, kterého dnes ráno (8. 11.) veterinář utratil. Samec byl vážně nemocný a jeho stav se stále zhoršoval. V zoo tak zůstaly jen dvě samice a chov orangutanů je vážně ohrožen.

Orangutaní samec Ňuňák měl zhruba rok zdravotní problémy ­ měl kašel, bolesti, neměl chuť se pářit a běžná léčba těchto symptomů nezabírala. Proto ho veterinář v červenci ho uspal a udělal mu kompletní vyšetření – krev, ultrazvuk, rtg. 

Vyšetření odhalilo, že má na plicích kolem 30 rakovinných útvarů a v oblasti bederní páteře degenerativní artrózu. 

Protože orangutan není kontaktní zvíře, nebylo možné ho léčit chemoterapií ani jinou léčbou. Proto veterináři jen tišili příznaky. V posledním stadiu by nakonec musel být orangutan na morfiu stále a byl by zcela nepohyblivý, proto se nakonec zoo rozhodla pro euthanasii. 

Ňuňák měl za svůj život pět mláďat. Dvě zemřela, další dva samci jsou v jiných zoologických zahradách a v Ústí zbývá šestiletá samička Cantik. Je tam ještě její matka, Ňuninka. 

Vedení zoo teď řeší, jestli bude chov orangutanů pokračovat. Podle ředitele zoo Romana Končela jsou možné tři varianty: buď se samice přesunou do jiných zoo, nebo sežene zoo nového samce (teď v zoo ale nejsou vhodné podmínky pro chov), nebo se podaří postavit asijský pavilon pro slony a orangutany – tam je ale problém s penězi. 

Tělo Ňáňáka už si odvezli odborníci z ústeckého muzea. Vypreparují ho, vycpou a vystaví – jak tělo, tak kostru. 

Pořad: Informace ze severu Čech  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 5:45, 6:20, 6:45, 7:20, 7:45, 14:30, 14:40, 15:25, 15:40, sobota-neděle 6:20, 6:40, 7:20, 7:40, 8:25, 8:35, 8:45, 14:15, 15:15, 15:45  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Srážky: sněžení, D8-82,8
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Dobroměřice
  Srážky: sněžení, D8-82,2

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace