Ústecké muzeum plánuje vydat průvodce po místech s pamětními deskami ve městě

Pamětníci si v Ústí nad Labem připomněli oběti „ústeckého masakru“ z roku 1945 - Foto: Gabriela Hauptvogelová

Pamětníci si v Ústí nad Labem připomněli oběti „ústeckého masakru“ z roku 1945Foto: Gabriela Hauptvogelová

Významné osobnosti nebo historické události připomíná v Ústí nad Labem několik pamětních desek. Nejnovější je v Krásném Březně u bývalého cukrovaru, kde 31. července 1945 vybuchla munice. O život přišlo podle historiků 21 lidí a několik dalších zemřelo na následky zranění. Městské muzeum chce podle ředitele Václava Houfka v připomínání historie dál pokračovat.

„Pracuji v muzeu už třicet let a za tu dobu jsem se stal takovým odhalovatelem pamětních desek mockrát. A iniciátorem různých připomínek. Takže to je i cíl. Projednávali jsme to i s lidmi z magistrátu, že bysme rádi pro příští rok třeba připravili nějakého turistického průvodce. V něm by ta místa a objekty, které jsou pro historii města Ústí nad Labem a jeho okolí důležité, byly označeny,“ vysvětlil ředitel ústeckého muzea svůj záměr. 

„Pro veřejnost, ať už ústeckou, kde by to mělo posílit ten patriotismus, tak samozřejmě pro návštěvníky města Ústí nad Labem jsme už iniciovali různé objekty. V roce 2012 to bylo odhalení pamětní desky objeviteli kosmického záření Viktora Franze Hesse v areálu ústecké univerzity. Ve stejném areálu jsme pomáhali umístit bustu Jaroslava Kubisty, prvního ředitele českého gymnázia, v jehož objektu vlastně dnes Pedagogická fakulta sídlí,“ připomněl Václav Houfek některé pamětní objekty , které lidé můžou ve městě vidět. Je jich ale mnohem víc a proto možná vznikne mapa, kde budou vyznačené. 

„Dneska už v Ústí nad Labem prakticky nežijí pamětníci, kteří by věděli, kde tady byl třeba Krásnobřezenský cukrovar. I když svého času to byl jeden z největších cukrovarů v Čechách a kde se odehrála ta tragédie z 31. července 1945,“ uvedl na příkladu jednoho z největších lynčování Němců v české poválečné historii důležitost pamětních desek Václav Houfek. 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Od 18.1.2018 11:00 do 12:00; D8 - 55.9km na trase Praha - Bílinka; ve směru na SRN; porouchané vozidlo, zdržení; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností
  Srážky: přeháňky, Rumburk
  Srážky: přeháňky, Paška Pole

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace