Ústecký kraj doufá, že se stane budoucností dopravy. Pomoci mají obrovské zásoby lithia

Cínovec v krušných horých skrývá světové naleziště lithia - Foto: Daphne ČR - Institut aplikované ekologie

Cínovec v krušných horých skrývá světové naleziště lithiaFoto: Daphne ČR - Institut aplikované ekologie

Ústecký kraj se dostal do světové špičky. Alespoň co se týče zásob lithia. V Krušných horách je celosvětově páté největší naleziště tohoto kovu. Společnost, která v horách plánuje těžbu, ho chce až do finálního produktu zpracovávat v tuzemsku. Česko by se tak mohlo stát významným výrobcem lithiových baterií.

„Co se týče samotného minerálu kovového lithia, tak je to zhruba kolem 1,3 milionu tun. Jsou to určitě významné zásoby, jak z hlediska evropského, tak celosvětového. Pohybujeme se někde na 5. místě na světě,“ popisuje ředitel firmy Geomet Richard Pavlík množství zásob lithia v Krušných horách u Cínovce na Teplicku. 

„V žádném případě neplánujeme vývoz surového materiálu, děláme všechno pro to, aby materiál byl zpracováván na místě. V samotném dole by mohlo být zaměstnáno až 170 lidí, v zpracovatelském závodě až 350 lidí,“ dodává. 

Čtěte také: Tesla by mohla vyrábět baterie do elektromobilů v Česku. Lithium by těžila v Krušných horách

V Česku by mohla vyrůst nová technologická výroba. „Podepsali jsme memorandum o strategické spolupráci s českou firmou, která v nejbližší budoucnosti bude stavět továrny na výrobu velice progresivních baterií nového typu,“ vysvětluje Pavlík. 

Na Cínovci by šlo o hlubinnou těžbu. Podle komunistického hejtmana Oldřicha Bubeníčka by díky tomu mohl získat Ústecký kraj prestiž, hlavně díky akumulátorům pro auta. 

„Mohlo by to znamenat další ekologizaci hromadné dopravy. Určitě by se tím výrazně zviditelnil Ústecký kraj, protože by přišel s něčím, co je v podstatě budoucnost dopravy,“ myslí si hejtman. 

Krušné hory lákaly těžaře už v daleké minulosti. Jak napovídají názvy obcí jako Měděnec nebo právě Cínovec na Teplicku. O lithium je ale velká poptávka hlavně v souvislosti s moderními technologiemi. Hlubinná těžba lithia by mohla začít zhruba do pěti let.  

Na Cínovci se o zmíněný kov zajímá i další společnost. Ta chce naopak přetěžit odkaliště po těžbě cínu. V původním dopadu se totiž stále nachází lithium. 

Autor:  Jan Bachorík

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  D8, mezi km 92 a 91, ve směru Praha, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 15.12.2017 15:34 Do 16.12.2017 12:00, výtluk
  Od 15.12.2017 15:05 do 17:05; D8 - 31.3km na trase Bílinka - Praha; porouchané vozidlo, zdržení; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností
  Od 15.12.2017 14:00 do 17:00; D8 - 26.2km na trase Bílinka - Praha; porouchané vozidlo, zdržení; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace