V Českém Švýcarsku se objevil velmi vzácný netopýr Saviův

Netopýr Saviův - Foto:  Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication,  Michel Royon / Wikimedia Commons

Netopýr SaviůvFoto:  Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication, Michel Royon / Wikimedia Commons

V národním parku České Švýcarsko, v Labských pískovcích, se objevil velmi vzácný druh živočicha – netopýr Saviův. Zvíře zachytilo speciální zařízení, které nahrává ultrazvukové signály. Že se jedná právě o tento silně ohrožený druh, potvrdili odborníci z Masarykovy univerzity v Brně, kteří signál z přístroje analyzovali.

„Jsou to zvířata, která žijí takovým způsobem života, že s člověkem přijdou do kontaktu minimálně, ale díky tomu detektoru jsme jeho přítomnost zjistili,“ vypráví nadšeně ředitel národního parku České Švýcarsko Pavel Benda o nejnovějším objevu netopýra Saviova na územní Labských pískovců. 

Ten se běžně vyskytuje v jižnějších částech Evropy, u nás byl dosud zaznamenán na jižní Moravě nebo v Praze. V Českém Švýcarsku odhalil tohoto malého savce speciální přístroj – takzvaný BAD detektor. 

Bylo to přes stacionární detektor, který byl umístěný mezi posledním domem ve Hřensku a Suchou Kamenicí. Bylo to v takovém řídkém lese,“ vysvětluje Benda, „jinak bychom na toho netopýra hned tak nepřišli.“ 

S kolegy jedenkrát týdně vyráží na lov netopýrů do oblasti národního parku. Teď jim v tom nově pomáhá právě zařízení na záznam ultrazvuku. 

V Českém Švýcarsku žije přes 20 druhů netopýrů 

„Vypadá trochu jak poštovní schránka. Funguje tak, že se tam navolí frekvence, kterou to má zaznamenávat, a ten přístroj se automaticky zapne, když tam letí netopýr. Můžeme tedy říct, že je to ekvivalent zvukové fotopasti,“ vysvětluje mluvčí správy národního parku Richard Nagel. 

České Švýcarsko i Labské pískovce jsou takovým netopýřím rájem, říká Pavel Benda: „Je to vlastně i migrační trasa. V Českém Švýcarsku máme zjištěno 22 druhů netopýrů a myslím si, že ještě nejsme u konce, máme podezření, že tu ještě nějaké druhy mohou být...“ 

V celé České republice se dohromady vyskytuje 27 druhů netopýrů. Ultrazvukový výstup z přístroje zpracoval, a tím pádem i nový výskyt velmi vzácného netopýra Saviova potvrdil, pracovníkům národního parku odborník na netopýry Tomáš Bartonička z Masarykovy univerzity v Brně. 

Autor:  Daniela Pilařová
Pořad: Informace ze severu Čech  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-pátek 5:45, 6:20, 6:45, 7:20, 7:45, 14:30, 14:40, 15:25, 15:40, sobota-neděle 6:20, 6:40, 7:20, 7:40, 8:25, 8:35, 8:45, 14:15, 15:15, 15:45  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Srážky: sněžení, D8-88,7
  Srážky: sněžení, D8-88,5
  Srážky: sněžení, D8-82,8

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace