Výstavbu rekreační zóny u jezera Milada komplikuje ochrana ložisek uhlí

26. říjen 2012

Smělé plány na vytvoření rekreační zóny u jezera Milada na Ústecku ohrožují stále chráněná ložiska uhlí. A také možnost, že zrekultivované svahy nebudou stabilní. Města Ústí nad Labem, Trmice, Chabařovice a Řehlovice přitom mají území od státu převzít do konce roku 2015.

„Navrhujeme, aby v dané lokaci vzniklo koupaliště se zajímavými atrakcemi, navrhujeme, aby vznikly sportoviště a také navrhujeme, aby na té západní straně vznikl kemp s penzionem, restauracemi a podobně.“ popisuje Ondřej Špaček ze společnosti KPMG, jaké možnosti pro využití území předložil Dobrovolnému svazku obcí jezero Milada. Stálo by to stamiliony, města proto počítají na svých budoucích pozemcích i se soukromými investicemi.

Nic z toho ale nebude možné, dokud tam bude platit ochrana uhelných ložisek. Podle architekta Vladimíra Charváta ji mohla vláda zrušit už dávno: „V dohodách z roku devadesát dva a v usnesení vlády je, že tato ložiska budou přehodnocena a že bude uvolněno předpolí lomu Chabařovice. To se dosud nestalo a v současné době opět nastoupilo ministerstvo průmyslu trend, že za každou cenu chrání tu svou část, která se dá ještě vytěžit.“

Podle předsedy správní rady svazku obcí a zároveň starosty Chabařovic Josefa Kusebaucha z SNK Evropských demokratů se proto budou muset místní politici spojit: „Báňský úřad samozřejmě zamítne takovou změnu, kde by byla pouze rekreační výstavba. Je potřeba, aby se politici domluvili a vytvářeli po té své politické hierarchii tlak na vedení státu, aby buď uznal tuto oblast jako výjimečnou a nebo aby to vyřešil koncepčně pro celou republiku.“

Ředitel státního podniku Palivový kombinát, který rekultivace provádí, Petr Lenc ujistil, že vláda nemůže pozemky městům předat před tím, než ochranu ložisek zruší. Upozornil ale také na další možný problém - nestabilitu některých částí území: „Dílčí nestabilní problémy v té dané oblasti jsou, lze předpokládat, že ještě budou doznívat.“

autor: hau
Spustit audio