Zubrnický skanzen ožívá jarmarkem. Na své si přijdou oči i břicho

Lidi přišli na jarmark v Zubrnicích i přesto, že občas sprchlo - Foto: Gabriela Hauptvogelová

Lidi přišli na jarmark v Zubrnicích i přesto, že občas sprchloFoto: Gabriela Hauptvogelová

Pobavit se výstupy pouličních kejklířů, obdivovat šikovnost řemeslníků a jejich výrobky, ochutnat spoustu dobrot sladkých i slaných - to vše mohou zájemci ještě dnes na jarmarku ve skanzenu v Zubrnicích na Ústecku.

„Velevážené publikum, přistupte blíže! Madam, já nevím, jestli jste někdy viděla blechu, ale to je velice malé stvoření a tam byste nic neviděla. Takže musíte až úplně ke mně,“ upozorňoval principál Panoptika Maxe Fische Martin Ryba divačku před akrobatickým vystoupením blechy Arabely. 

Kolemjdoucím taky se svými pomocníky věšel na krk krajty. Z leknutí jim pomáhal tvrzením, že jsou již nakrmené a není se tudíž čeho bát. 

Klikou flašinetu neúnavně točil Jindřich Holeček. Tomáš Bílek ho pak doprovázel na zbrusu nový vozembouch. 

„Dodělal jsem to v pátek. Vidíte, že je to úplně čerstvé. Ještě to není nabarvené, ta hlavička nahoře. Botičku jsem vzal dceři, stejně už z ní vyrostla. A ještě mi chybí činel, ten jsem ještě nesehnal,“ představoval svůj nástroj Tomáš Bílek. 

 

Na jarmark do zubrnického skanzenu láká Gabriela Hauptvogelová

Vložit na svůj web

Zdeňka Štrohalmová vyráběla ve škole skleněná zvířátka ze skleněných tyčinek nad hořákem, který má asi 900 stupňů a taví sklovinu. Z ní pak vyrábí různé figurky zvířátek třeba i na přání. Na stole už má želvy, hady, psy, koně i žirafy nebo tygry. Z malé kuličky, kterou právě rozžhavuje, bude tříhlavý drak. 

Svou šikovnost předváděl také třeba kovář, košíkářka nebo tkadlena. A děti si můžou vyrobit vlastní píšťalku. Návštěvníci rozhodně neodcházejí zklamání: odnášejí si zážitek i plné bříško. 

„Všechno a je krásné, že udržují ta stavení v původní podobě, že aspoň po nás něco zůstane,“ ocenil také jeden z návštěvníků. Zachovalá lidová stavení z celé republiky připomíná i výstava v jedné z roubenek. 

Jarmark se koná od 9 do 17 hodin. Protože je v okolí skanzenu vždy problém s parkováním, parkoviště se brzy zaplní a auta stojí podél silnice. 


Zvětšit mapu
Autor:  Gabriela Hauptvogelová, Marína Dvořáková
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Sever
 
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  silnice II/255, Lišnice, část obce Nemilkov, okr. Most, most uzavřen, práce na silnici, Od 01.03.2018 00:00 Do 30.12.2018 23:59, silnice č. II/255 Nemilkov, Objížďka - bez rozlišení: přes: silnice I/27 ...
  ulice Osvobození, Jirkov, okr. Chomutov, uzavřeno, stavební práce, Od 19.02.2018 07:00 Do 31.05.2018 23:59, Rekonstrukce vozovky a přilehlých chodníků, Objížďka - bez rozlišení: ulice Chomutovská - Ervěnická ...
  silnice III/2218, Blšany, část obce Liběšovice, okr. Louny, most uzavřen, stavební práce, Od 19.02.2018 09:00 Do 30.06.2018 23:59, ÚPLNÁ UZAVÍRKA silnice č. III/2218 v osadě Čárka, k.ú. Liběšovice z důvodu ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace