Nepodceňujte onemocnění štítné žlázy!

1. říjen 2013

Onemocnění štítné žlázy může být velmi nebezpečné. Přitom se dá poměrně snadno odhalit, jak tato žláza na krku funguje. Jak se dají poruchy štítné žlázy zjistit?

Zpočátku bývá onemocnění štítné žlázy klinicky němé, proto mají velkou roli preventivní prohlídky. Lékař při kontrole může pohmatem zjistit, že je štítná žláza zvětšená – to je první varovná známka. Další důležitou roli hraje krevní odběr...“ vysvětluje chomutovská lékařka Korina Karhanová.

Nejčastějším problémem je hypofunkce, tedy nedostatečná práce štítné žlázy. Méně častým, o to ale závažnějším onemocněním je hyperfunkce – tedy její zvýšená činnost.

„Pacient při něm může mít nadměrné pocení, tachykardii a zvýšené bušení srdíčka a zažila jsem i stav, kdy pacient skončil na JIP, protože pacient měl tep 160 – tedy dvojnásobek normálu...“ popisuje Korina Karhanová.

Jak se onemocnění štítné žlázy léčí? Na co by si člověk měl dávat pozor a co se může stát při neléčení štítné žlázy? Poslouchejte...

autor: Eva Holá
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.