Pohodové odpoledne10. března  2014 v 13:00  

Zázvor - koření i lék

Zázvor - Foto:  Corel GALLERY

ZázvorFoto:  Corel GALLERY

Magistra Ilona Trefná z Podřipského muzea toho ví o koření spoustu - co kde roste nebo se pěstuje, jak se koření dostalo a dostává k nám, co kde roste na našich loukách a zahrádkách. Které koření by doporučila v kuchyni vyzkoušet? Zázvor!

„Mám ráda zázvor – jak ve formě syrové, tak v té sušené... Je to zajímavé koření hlavně na ryby, v kombinaci třeba s hořčicemi ryba získá úplně jinou chuť. Spíš bych zázvor doporučovala na ryby, jako je pangasius nebo pstruh, neřekla bych, že je příliš vhodný na sladkovodní ryby…“ vysvětluje Ilona Trefná. 

 

Zázvor - koření i lék

Vložit na svůj web

Zázvor podle čínské medicíny patří k zahřívacím surovinám, a proto je vhodné léčit jím nachlazení. „Pokud si chcete připravit čaj z čerstvého zázvoru, měli byste ho nastrouhat a nechat přejít varem. Uvolní se z něj tak víc látek, než když ho jen přelijete horkou vodou… Vhodným doplňkem k němu je med, protože ten dobře působí na imunitní systém,“ doporučuje Ilona Trefná. 

A kde zůstal ten třetí v řadě - citrón? Kombinace zázvorového čaje s medem a citrónem se opravdu hodně užívá, ale pozor - je proti duchu čínských zásad jing a jang. Citrón je totiž, na rozdíl od zázvoru, ochlazující, a tak by jejich účinky působily proti sobě. 

Takže - zázvorový čaj jenom s medem a vitamín C dožeňte jindy - třeba v salátovém dresinku. 

Pořad: Pohodové odpoledne  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-neděle 14:05  |  Délka pořadu: 2 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Od 17.12.2017 16:10 do 18:15; v ulici Jaroslava Průchy v obci Most; nehoda; střet 2x OA bez zranění osob.
  Od 17.12.2017 15:45 do 17:50; D8 - 44.1-42.2km na trase Bílinka - Praha; D8, 43,5 km směr Praha; porouchané vozidlo, očekávejte zdržení; pro poruchu odstavené vozidlo - na pravé zp. krajnici
  Od 17.12.2017 15:40 do 17:45; v ulici Revoluční v obci Krupka okres Teplice; nehoda; střet OA se psem; bez zranění osob.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace