Pohodové odpoledne25. listopadu  2012 v 14:45  

Z Lovosic na tajemný vrch Boreč

České středohoří, pohled na Borečský vrch od vsv. ze silnice Vchynice-Bílinka - Foto: Miaow Miaow, Wikipedia, public domain - volné dílo

České středohoří, pohled na Borečský vrch od vsv. ze silnice Vchynice-BílinkaFoto: Miaow Miaow, Wikipedia, public domain - volné dílo

Znělcový vrch Boreč, kam se vydáme na výlet, není sice velký, i tak je však jedním z nejzajímavějších přírodních zákoutí v Čechách.

Na výlet se vydáme po modré značce z Lovosic, přes trať a podél sadů na Vchynice. Po dvou a půl kilometrech podejdeme dálnici D8. Během archeologického výzkumu, který její stavbě předcházel, našli u Vchynic víc než 7000 let starý rondel z mladší doby kamenné - kruhovou prostoru o průměru 43 metry, ohraničenou dva metry hlubokým příkopem. K čemu dávní zemědělci rondely využívali, to se neví. Snad v nich pořádali trhy, uctívali bohy, radili se, nebo z nich pozorovali hvězdy. Z Vchynic nás povede cesta asi 2,5 kilometru po modré mezi poli až k rozcestníku, kde po žluté odbočíme do obce Režný Újezd. Tam začíná Naučná stezka Boreč, která nás zavede na stejnojmenný vrch. 

České středohoří, pohled z Borečského vrchu k severozápadu - Foto: Miaow Miaow, Wikipedia, public domain - volné dílo

České středohoří, pohled z Borečského vrchu k severozápaduFoto: Miaow Miaow, Wikipedia, public domain - volné dílo

Kolem Borče prý jezdívali poslové z Vyšehradu do Stadic za Přemyslem Oráčem; na jeho vrchol se však neodvážili. Jen kněžna Libuše se nebála. Prý tam hovořila s bohy. Ještě v 19. století si lidé vyprávěli, že z vrcholu Borče vedl kdysi otvor až do středu země, dokud ho vesničané neucpali balvanem. Bylo jim divné, že v zimě, když je všude sníh, na vrcholu Borče narazíte na místa bez sněhu, kde kolem skalních puklin kypí život, jako by se nechumelilo a nemrzlo. Z některých škvír přímo viditelně stoupá bílá pára. Dnes už se ví, že vnitřek Borečského vrchu je protkán sítí puklin, která v létě slouží jako tepelný akumulátor. V zimě se vzduch v puklinách ohřívá, stoupá vzhůru a v jejich ústí na vrcholu Borče udržuje stálou teplotu, která neklesá pod 9°C. Při úpatí kopce se do systému puklin nasává další chladný vzduch, opět se ohřívá a stoupá vzhůru, takže nad vrchem zůstává v zimě stále viset nápadný mlžný sloup. Borečský vrch je národní přírodní památkou. Naučná stezka, která na něj vede, je okružní a ujdete po ní asi 2,5 kilometru. Z Režného Újezdu se pak do Lovosic můžete vrátit autobusem. 

Zdroje:
Slavík, Roderich: Borečský vrch. Lovosický dnešek, č.2/2003
Vrba, Martin: Boreč – kouřící hora [online]
Oficiální stránky obce Vchynice 

 

Z Lovosic na tajemný vrch Boreč

Vložit na svůj web


Zvětšit mapu
Pořad: Pohodové odpoledne  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pondělí-neděle 14:05  |  Délka pořadu: 2 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Od 12.12.2017 18:25 do 21:30; v ulici Podkrušnohorská v obci Litvínov okres Most; nehoda autobusu; neprůjezdný pruh, 2 havarovaná vozidla; OA x autobus.
  Od 12.12.2017 18:20 do 21:20; v ulici Kamenická v obci Děčín; nehoda; uzavřeno, probíhají záchranné a vyprošťovací práce; vozidlo uvízlé pod mostem; havárie nákladního vozidla.
  silnice III/01311, silnice III/01310, v katastru obce Osek, okr. Teplice, očekává se dopravní problém, Od 10.12.2017 00:00 Do 31.03.2018 18:00, silnice se v zimě neudržuje.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace