Planetárium26. prosince  2015 v 18:15  

Stará Boleslav: Palladium země České

Staroboleslavské Palladium - Foto: Daniela Vrbová

Staroboleslavské PalladiumFoto: Daniela Vrbová

Milostné obrazy či sochy, zvané palladia, ochraňují země, národy nebo církevní provincie a jsou jim záštitou. I české země mají své Palladium.

Našli byste ho ve Staré Boleslavi, v poutním chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Je to malý, částečně zlacený kovový reliéf Panny Marie Staroboleslavské. 

O Palladiu ze Staré Boleslavi existuje řada pověstí, které jeho původ hledají třeba až u sv. Metoděje a kněžny sv. Ludmily – snad prý jí ho daroval na památku slavného křtu, možná ho ona sama nechala ulít z roztavených pohanských model. Po Ludmilině smrti zdědil reliéf kníže sv. Václav, který prý nosil obrázek Panny Marie stále u sebe coby Patronku panovníka. Snad jej měl na krku i v den své smrti, cestou na jitřní mši do kostela sv. Kosmy a Damiána, před nímž byl zavražděn. Kovovou destičku zachránil podle legendy Václavův věrný sluha Podiven. Ukryl ji pod kořeny stromu dřív, než ho zajali a oběsili. Dvě století ležel vzácný reliéf v zemi. Roku 1160 jej prý vyoral jakýsi sedlák, jak roku 1629 zaznamenal děkan svatovítské kapituly Kašpar Arsenius z Radbuzy. Sedlák odnesl nalezený obraz domů, ten mu však v noci zmizel a ráno ho našel zase na poli. Zkusil to ještě dvakrát, ale tajemná destička se pokaždé přes noc vrátila na místo, kde ji našel. Pověsil ji tedy na strom. 

Čtěte také: Palladium země české a dalších osm artefaktů se stalo národní kulturní památkou

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi (foto uživatele Boleslav) - Foto: Wikimedia Commons, licence Public Domain, volné dílo

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi (foto uživatele Boleslav)Foto: Wikimedia Commons, licence Public Domain, volné dílo

Zpráva o zvláštním nálezu a jeho zázračných okolnostech se roznesla po širokém okolí a na místo začali přicházet poutníci. Časem tu byla postavena kaple a pak i kostel. Od konce 16. století se pořádaly každoroční pouti do Staré Boleslavi. Až v první polovině 17. století se však o kovovém reliéfu Panny Marie Staroboleslavské hovoří jako o Palladiu země České a víry svatováclavské. V letech 1674-80 byla z Prahy do Staré Boleslavi vystavěna Svatá cesta ze čtyřiačtyřiceti výklenkových kaplí, ozdobených svatováclavskými motivy a vyobrazeními zázračných mariánských obrazů. Z té už toho do dnešních dnů zbylo pramálo. Dochovaly se hlavně legendy a pověsti. Mezi nimi i jedna lidová, podle níž vždy na Hromnice vylétá nad staroboleslavský chrám skřivan a vesele vyzpěvuje Marii své chvály. Pak se ztratí a znovu se objeví až 25. března, na svátek Zvěstování Panně Marii, kdy podle pověsti došlo k zázračnému znovunalezení Palladia. 

Palladium přežilo všechna protivenství. Uloupili ho Sasové i Švédové (jeden švédský generál přitom prý Panně Marii dokonce probodl krk), ohrožovali jej Turci i Prusové, vždy se však nakonec s velkou slávou vrátilo zpátky. Poslední prosebné procesí s Palladiem se konalo ve smutném roce 1938. I přes všechny prosby tehdy Palladium naši zemi ochránit nedokázalo. Z obavy před zcizením ho tenkrát potají zazdili. Až v roce 1945 se vrátilo tam, kde je dnes – do poutního chrámu Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi. Chrání odtamtud a opatruje naši zem. Kéž se mu to daří a skřivan nechť mu k tomu zpívá. 

Zdroje:
Václav Cílek: Makom. Kniha míst. Praha 2004; Jan Royt: Obraz a kult v Čechách 17. a 18. století. Praha 1999; Vítězslav Štajnochr: Panna Maria divotvůrkyně. Uherské Hradiště 2000. 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: sobota 18:10  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 1. října  2006 v 11:15       rubrika: Planetárium

  Procházka oblohou (říjen)

  Někomu se může zdát, že podzimní obloha není příliš zajímavá. Velký vůz klesl nízko k severnímu obzoru, v zenitu je na hvězdy chudá oblast mezi Cassiopeiou, Pegasem a Labutí. Najdeme tam však zajímavé hvězdokupy, mlhoviny...

   
 • 1. října  2006 v 11:10       rubrika: Planetárium

  Objevy a události týdne č. 40

  Řecko a ohrožení z moře, "pravoruký" pračlověk z Burgosu, portugalský objev formy na meče, neznámá bašta hradu Švihova, nový prstenec Saturnu.

   
 • 24. září  2006 v 11:45       rubrika: Planetárium

  160 let od objevu Neptunu

  Planeta Neptun je od letošního léta, kdy astronomové odebrali planetární status Plutu, opět poslední planetou sluneční soustavy. O jejím objevu v roce 1846 hovoří astronom Pavel Najser. AUDIO (7:06)

   

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Viditelnost: snížená viditelnost na méně než 100 m, Panenský Týnec
  Od 18.12.2017 11:05 do 21.12.2017 09:00; na silnici v obci Vrbice okres Karlovy Vary; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte zdržení; Přeprava generátoru. Parametry: d=43 m; š=5,25 m; v=6,08 m; hmotnost=357,1 ...
  silnice II/223, v katastru obce Kovářská - v katastru obce Loučná pod Klínovcem, část obce Háj, okr. Chomutov, uzavřeno, Od 20.12.2017 00:00 Do 30.04.2018 23:59, Úplná uzavírka silnice č. II/223 z Horní ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace