Planetárium17. září  2006 v 11:10  

Objevy a události týdne č. 38

Přetopená planeta, konec obřích vačnatců, dobrý chodec Ötzi, mozaiky ze židovské čtvrti, pořadové číslo pro Pluto.

Podle britských vědců dosáhne během příštího století hladina oxidu uhličitého v zemské atmosféře nejvyšší hodnoty za posledních 24 milionů let a průměrné globální teploty budou nejvyšší za minulých 10 milionů roků. Mnohé živočišné druhy budou vystaveny podmínkám, které během jejich vývoje na Zemi neexistovaly a hrozí jim tak reálné nebezpečí postupného vyhynutí.

Podobné změny způsobily podle odborníků také konec obrovských, až dvoutunových australských vačnatců závěrem poslední doby ledové před 55 tisíci lety. Obrovští klokani a zvířata podobná dnešním vombatům, ovšem velikosti hrocha, se nedokázala vyrovnat s nástupem suchého klimatu a vymřela vinou nedostatku potravních zdrojů. Lidé v té době v Austrálii ještě nežili.

Tomografické snímky holenních kostí známého Ötziho, mumie z doby bronzové, nalezené před patnácti lety v alpském ledovci, prokázaly, že tento muž byl zvyklý chodit daleko víc, než bylo v pozdním neolitu obvyklé. Vědci z toho vyvozují, že Ötzi mohl být například pastevcem, poslem, případně potulným věštcem. Se svou výškou 158 centimetrů byl také zřetelně menší, než jiní jeho současníci.

V židovské čtvrti starého Jeruzaléma, v takzvaném Herodově okrsku, objevili před časem izraelští archeologové dvě staré mozaiky z přelomu letopočtu, které zřejmě kdysi zdobily obydlí nějaké vysoce postavené rodiny. Umělecká díla, připomínající svým vzorem i tvarem koberec, prošla náročnou konzervací a nyní jsou vystavena v prostorách, kde byla nalezena.

Pluto, vyřazené nedávno ze seznamu planet sluneční soustavy, se začátkem září objevilo v katalogu planetek a transneptunických těles, a to pod pořadovým číslem 134 340. Svého čísla se dočkali i další zavržení kandidáti na planetární status - mimo jiné Sedna, Quaoar i těleso 2003 UB313, neoficiálně přezdívané Xena, které je větší než Pluto. S degradací Pluta se však mnozí astronomové dosud nesmířili.

ČTK/souhrn Frederik Velinský

Vysíláno v Planetáriu 38/2006, 16. - 22. září. 

Pravidelná rubrika Novinky, zajímavosti a kuriozity se vysílá na začátku každého Planetária. 

Pořad: Planetárium  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: sobota 18:10  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 1. října  2006 v 11:15       rubrika: Planetárium

  Procházka oblohou (říjen)

  Někomu se může zdát, že podzimní obloha není příliš zajímavá. Velký vůz klesl nízko k severnímu obzoru, v zenitu je na hvězdy chudá oblast mezi Cassiopeiou, Pegasem a Labutí. Najdeme tam však zajímavé hvězdokupy, mlhoviny...

   
 • 1. října  2006 v 11:10       rubrika: Planetárium

  Objevy a události týdne č. 40

  Řecko a ohrožení z moře, "pravoruký" pračlověk z Burgosu, portugalský objev formy na meče, neznámá bašta hradu Švihova, nový prstenec Saturnu.

   
 • 24. září  2006 v 11:45       rubrika: Planetárium

  160 let od objevu Neptunu

  Planeta Neptun je od letošního léta, kdy astronomové odebrali planetární status Plutu, opět poslední planetou sluneční soustavy. O jejím objevu v roce 1846 hovoří astronom Pavel Najser. AUDIO (7:06)

   

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Stav vozovky: nebezpečí námrazy, Rumburk
  Srážky: přeháňky, Dobroměřice
  Pod Pivovarem, v katastru obce Klášterec nad Ohří, okr. Chomutov, most uzavřen, Od 07.02.2018 00:00 Do 31.10.2018 23:59, most uzavřen z důvodu havarijního stavu, vjezd do ulice (původně jednosměrné) povolen ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace