Příběhy z kalendáře - Willi Sitte

Willi Sitte - Foto: Jaroslav Smola

Willi SitteFoto: Jaroslav Smola

Je 28. únor - poslední únorový den, alespoň tehdy není-li přestupný rok. Dnešní datum je také dnem narození výrazné malířské osobnosti 20. století. Je jí chrastavský rodák Willi Sitte.

Chrastava, město v Libereckém kraji nedávno silně zasažené povodněmi, v minulosti také proslula svými 10 akademickými malíři. Nedávno jsme zmiňovali proslulého Josefa Führicha, jehož rodný dům v Chrastavě je nejen připomínkou nejznámějšího představitele tzv. Nazarenizmu, romantizujícího duchovního směru ve výtvarném umění, ale i jakýmsi "živým exponátem“ zdejší lidové architektury, bohužel také výrazně poškozeným povodní léta 2010. To Willi Sitte se narodil do jiné epochy než proslulý Josef Führich do neklidného 20.století. Jeho osud je prostoupen ideologiemi a dějinnými zvraty minulého století. Jeho životní příběh je plný paradoxů, je cestou od revolty proti ideologii nacistické k službě jinému totalitnímu režimu. Sitte se narodil roku 1921 v Chrastavě, v rodině "revolucionáře". Dědeček byl představitelem radikálně levicového křídla tehdejší sociálně-demokratické strany. Ideové podhoubí v rodině pak zasáhlo i další umělcův osud. 

V roce 1941 musel jako dvacetiletý mladík narukovat do wehrmachtu, sloužil pak v Itálii ale radikální levicové přesvědčení ho nadále táhlo k revoltě proti nacistické ideologii. Roku 1944 proto přeběhl k partyzánům, s nimiž pak prožil zbytek války. Nacistickou ideologii však ve střední části Evropy vystřídala ideologie jiná. A hvězda Williho Sitta na jejích křídlech stoupala výš a výš. Po skončení války mladý umělec dobrovolně odešel do sovětské okupační zóny, pozdější NDR. Vystudoval zde uměleckou školu, a jak píší tehdejší noviny, věnoval všechen svůj výtvarný talent demokratickým přeměnám své nové vlasti. Zdá se však, že v případě mladého umělce šlo i s ohledem na jeho statečný útěk k partyzánům, o upřímné přesvědčení a víru v "lepší zítřky". Jmenujme jen některé socialisticky realistické náměty jeho děl: Boj Vietnamců proti americkým okupantům, triptych věnovaný Stalingradu, nebo obraz zachycující bezvýchodnou situaci mladého člověka v kapitalistickém světě. Připomeňme, že Willi Sitte byl v tehdejší NDR nejen velmi úspěšným umělcem, ale i činným funkcionářem v uměleckém světě východního bloku. Nesporný talent mladého výtvarníka byl tedy na konec ve službách jiného totalitního systému, praktikami, koneckonců ne nepodobnému tomu, proti kterému mladý Sitte kdysi revoltoval. Kdo chce, ať jej soudí, příběh talentovaného umělce je však především příběhem člověka zasaženého dějinnými událostmi 20.století se všemi jeho paradoxy a velkými omyly. Budete li mít chuť běžte se na Sitteho grafiky, které rodnému městu v 90. letech věnoval do Fuhrichova domu podívat. 

Autor:  David Hamr
Pořad: Příběhy z kalendáře - Příběhy ze severu Čech  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: 14:10  
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Od 16.1.2018 13:00 do 17.1.2018 13:05; na silnici 265 u obce Staré Křečany okres Děčín; ledovka; uvíznutý kamion, projedou jen OA, dodávka už neprojede.
  ulice Cihlářská, Chomutov, okr. Chomutov, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 06.01.2018 07:00 Do 20.01.2018 23:59, Uzavírka provozu v ul. Cihlářská, mezi ul. Moravská a Škroupova, z důvodu havárie ...
  ulice Moravská, Chomutov, okr. Chomutov, práce na inženýrských sítích, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 06.01.2018 07:00 Do 20.01.2018 23:59, Uzavírka provozu v ul. Cihlářská, mezi ul. Moravská ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace