Příběhy z kalendáře - Katedrála svatého Štěpána

21. září 2011
Příběhy z kalendáře

Je padesát metrů dlouhá, dvacet metrů vysoká a dvacet dva metrů široká. Není to tedy žádný drobek. O kom je řeč?

O nejdůležitějším kostele litoměřické diecéze - té diecéze, která kromě podstatných částí Ústeckého a Libereckého kraje zabíhá i na Mladoboleslavsko. Hlavním městem diecéze jsou Litoměřice a tam najdete i sídelní chrám biskupa - katedrálu svatého Štěpána. Právě její rozměry jsem před chvílí uváděl.

Litoměřická diecéze vznikla roku 1655. Prozíravý probošt tehdejší litoměřické kapituly Maxmilián Rudolf svobodný pán Schleinitz nejen vyjednal u papeže zřízení diecéze, ale nechal také v letech 1664 až 1668 vystavět překrásnou katedrálu. Původně měla mít dvě věže, jenže nakonec byl problém i s dostavbou té jediné.

Práce na katedrále zakončil proto až Schleinitzův nástupce, biskup Jaroslav Ignác hrabě Šternberk. Katedrálu vysvětil 21. září 1681.

autor: David Hertl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.