Triola

Bavlněná látka (ilustr. obr.) - Foto: Fotobanka stock.xchng

Bavlněná látka (ilustr. obr.)Foto: Fotobanka stock.xchng

“Do práce i do školy, podprsenku z Trioly!“ Tímto sloganem propagovala socialistická televize nejznámější českou značku spodního prádla.

Z kdysi gigantického národního podniku s dvaceti závody zůstal nakonec jeden jediný, a to Triola v Horním Jiřetíně. Ročně odsud míří na trh téměř čtvrt milionu kusů dámského prádla.
Ovšem v dobách největší slávy, v osmdesátých letech 20. století, Triola chrlila prádla miliony kusů; z velké části mířily na vývoz, zejména do Sovětského svazu. Porevoluční dramatické změny v hospodářství Triolu notně zeštíhlily. Hornojiřetínský podnik vyrábí už výhradně dámské spodní prádlo a plavky.
Značka TRIOLA pochází z roku 1919 a zrodila se v Praze jako značka pánského a chlapeckého prádla. Po znárodnění v roce 1948 se stala součástí národního podniku Panar, který byl pak včleněn do ještě většího podniku Průmysl prádla. Až v době ekonomických reforem v roce 1967 se výrobce vrátil k tradičnímu jménu Triola. Firma navázala kontakty se západem a získala nové technologie k výrobě elastického prádla. Rok 1967 je také rokem, odkdy se pojí značka TRIOLA s Horním Jiřetínem. Bavlnářský podnik, dnešní Triola, stál v Mariánském údolí už od roku 1828. Původní přádelna vyhořela v roce 1889 a na jejím místě byla vybudována tkalcovna s tehdy nejmodernějším technologickým vybavením, poháněná parním strojem. Výrobu dámského spodního prádla tu zavedla roku 1940 říšská firma Wegena. Znárodněním se jiřetínská Wegena stala částí podniku Leko a v roce 1958 stejně jako Panar spadla pod Průmysl prádla. Je zajímavé, že objekt slouží textilnímu průmyslu dodnes.
Po listopadové revoluci se národní podnik rozpadl a řada závodů se osamostatnila. Samotná Triola zápasila o holou existenci. Trh zaplavilo levné prádlo z Číny. Nové vedení vyřešilo krizi uzavřením poboček v Toužimi a v Kraslicích, Horní Jiřetín se udržel dík vysoké kvalitě výroby. Triola vsadila nejen na tradici, ale i na znalosti proporcí českých žen. Nejprodávanější velikosti jsou totiž 80 D a 80 E a koupit podprsenku takové velikosti z asijského dovozu je poměrně velký problém.
TRIOLA jako legenda pronikla do lidové tvořivosti, inspiruje i básníky. Ivo Rýnar tak například ve svých Poetických ránech veršuje: „Krásné šaty na míru pro návštěvu z vesmíru ušije mi Triola, jen co Marťan zavolá…“. Dodnes mnohým rezonuje v uších vtíravá reklama ze socialistické televize, kdy do záběru z diskotéky zní: ‚Zdálky, zblízka, v rytmu diska - Triola, Triola, Triolááááááááá!‘ Pro pobavení publika tento song občas zahraje na koncertě i doprovodná skupina Hany Hegerové.
Firma prodává na českém trhu a také vyváží na Slovensko. V roce 2006 Triola získala pro šest svých modelů značku kvality Czech Made a následně ocenění Dobrá značka 2007. 

Autor:  Martin Krsek
Pořad: Nejslavnější značky Ústeckého kraje  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: 9:10, rep. 14:10  
 

Nové články v rubrice

 • 5. listopadu  2010     Audio  rubrika: Severočeské značky

  Čechie - Böhmerland

  Nejdelší motocykly světa vyráběla malá továrna v Krásné Lípě. Nejedno technické muzeum by si rádo okořenilo sbírku tímto klenotem s nápisem Čechie nebo Böhmerland.

   
 • 3. listopadu  2010     Audio  rubrika: Severočeské značky

  Solanka a koprčka

  Slupka zelenavě žlutá, dužnina šťavnatá, lehce kořeněné chuti. Tak charakterizuje ovocnářská literatura rannou odrůdu hrušek, která pochází ze Solan na úpatí Českého Středohoří. Z Podkrušnohoří z obce Koporeč vzešla...

   
 • 2. listopadu  2010     Audio  rubrika: Severočeské značky

  Rybena

  Zavináče, pečenáče, uzenáče, rybí saláty. Všechny tyto lahůdky za socialismu spojovala proslulá značka Rybena, symbolizovaná rybou se stylovou pěticípou hvězdou. Poslední podnik tohoto názvu zanikl před několika lety...

   

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace