Přijeli jsme k vám 7. května 2011 – Chrám chmele a piva v Žatci

Chmelový maják a Chmelařské muzeum - Žatec - Foto: David Hertl

Chmelový maják a Chmelařské muzeum - ŽatecFoto: David Hertl

„Ač Karel IV. byl ukrutný feudál, tak zaved u nás víno a ne chmel,“ zpívala Jana Petrů v legendárním českém muzikálu Starci na chmelu. Karel IV. u nás tedy chmel nezavedl, ale postaral se o to, aby se mu u nás dařilo.

Chmel, který chce celý svět: Žatecký poloraný červeňák z úplného středu žatecké chmelařské oblasti, z lounského Podlesí - Foto: David Hertl

Chmel, který chce celý svět: Žatecký poloraný červeňák z úplného středu žatecké chmelařské oblasti, z lounského PodlesíFoto: David Hertl

I když zpočátku se chmel v Čechách pěstoval na mnoha místech, postupem doby zůstal už jen ve třech lokalitách. V tršické na Hané, v úštěcké na Litoměřicku – a to nejlepší nakonec, v žatecké. Žatecká chmelová oblast by se dala velmi zhruba vymezit trojúhelníkem mezi městy Louny, Žatec a Rakovník – ale jedno je jasné, Žatec není jen městem, které dalo této oblasti název, je také centrem českého chmelařství vůbec. Je městem, které dalo chmelu jméno (alespoň jeho tradiční odrůdě Žatecký poloraný červeňák) a městem, které bylo řadu dlouhých let centrem světového obchodu chmelem. 

Žatecký poloraný červeňák - tradiční odrůda českého chmele

Žatecký poloraný červeňák - tradiční odrůda českého chmele

Žatec se po mnoha letech rozhodl z této ojedinělé tradice těžit – a tak v posledních letech vznikla ve městě řada atrakcí, které turisty lákají právě na slavnou chmemalřskou minulost. My si v Českém rozhlasu Sever projdeme dva z těchto zajímavých objektů – Chmelařské muzeum, největší expozici svého druhu na světě, a Chmelový maják. Pořad Přijeli jsme k vám vysíláme na Českém rozhlasu Sever v sobotu od 10:05 do 11 hodin, reprízu v pondělí od 20 do 21 hodin. 

Pohodové chvíle u poslechu Vám přeje Český rozhlas Sever! 

 

Přijeli jsme k vám 7. května 2011 – Chrám chmele a piva v Žatci

Vložit na svůj web


Zvětšit mapu
Pořad: Přijeli jsme k vám  |  Stanice: Sever
 
 

Nové články v rubrice

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Srážky: přeháňky, D8-92,0
  Srážky: přeháňky, D8-91,7
  Srážky: sněžení, D8-88,7

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace