Sousedé19. července  2017 v 08:30  

Egerlandské lidové tance a písně byly k vidění ve Strážnici

Vor dem Marsch - Foto: Tomáš Leicht

Vor dem MarschFoto: Tomáš Leicht

24. a 25. června se v jihomoravské Strážnici konal 72. folklorní festival. Kolem 30 tisíc návštěvníků každoročně přijíždějí, aby obdivovali to nejlepší z folklóru české republiky. Třídenní setkání na několika podiích ukazuje, že práce s kulturou našich předků je stále živá.

Už dva roky je součástí akce také program Domovina, který je věnován menšinám žijícím v České republice. V roce 2017 byli pozváni Slováci, Rusové, Ukrajinci, Rusíni, Židé, Řekové, Bulhaři, Gruzínci, Poláci a Němci. 

Německou menšinu zastupuje Svaz Němců v Čechách. Ten přijel s duem Målaboum a egerlandskou skupinou lidových tanců Die Målas. V sedmiminutové prezentaci předvedli dva egerlandské lidové tance a dvě lidové písničky. Stejně jako další skupiny šli i Deutscheböhmen v krojovaném průvodu se spolkovou vlajkou. 

Am vergangenen Wochenende fand in Strassnitz in Südmähren das 72. Folklorefestival statt. Um die 30 tausend Besucher kommen jedes Jahr um das Beste aus der Folklore nicht von der Tschechischen Republik zu bewundern. Das dreitätige Treffen auf mehreren Bühnen zeigt, wie lebendig die Arbeit mit der Kultur unserer Vorfahren ist und wie stark alle Altersgruppen in die Arbeit eingebunden sind. 

Alle zwei Jahre ist in der Veranstaltung das Programm „Die Heimat“ eingegliedert, welches der in Tschechien lebenden Minderheiten gewidmet ist. Im Jahre 2017 wurden eingeladen: Slowaken, Russen, Ukrainer, Ungarn, Ruthenen, Juden, Griechen, Bulgaren, Georgier, Polen und Deutsche. 

Die deutsche Minderheit vertrat der „Bund der Deutschen in Böhmen, e. V.“, der mit dem Duo „Målaboum“ und der Egerländer Volkstanzgruppe „Die Målas“ anreiste. In der siebenminütigen Präsentation zeigte sie zwei Egerländer Volkstänze und zwei Egerländer Volkslieder. Als eine der wenigen Gruppen marschierten die „Deutschböhmen“ in dem Trachtenumzug mit der Vereinsfahne mit. 

Autor:  Veronika Kindlová
Pořad: Sousedé  |  Stanice: Sever
Čas vysílání: pátek 19:45  |  Délka pořadu: 15 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 4. listopadu  2017 v 09:00       rubrika: Sousedé

  Franz Xaver Tobisch, včelař v kolárku

  V rubrice Výročí týdne si tentokrát představíme Franze Xavera Tobische. Narodil se 9. listopadu 1865 v rolnické rodině v dnes už zaniklé obci Radnice u Kadaně. V mládí navštěvoval gymnázia v Chomutově a Kadani, odkud...

   
 • 16. července  2017 v 10:00       rubrika: Sousedé

  Bruno Köhler, služebník rudého teroru

  Tentokrát si ve výročí týdne připomeneme osobnost zajímavou, ovšem poněkud temnou. Je jí Bruno Köhler. Narodil se 16. července 1900 v Novém Městě pod Smrkem v rodině českých Němců.

   
 • 2. července  2017 v 10:00       rubrika: Sousedé

  H.G. Adler – spisovatel, který se pokusil zachytit tvář terezínského ghetta

  Tentokrát bude výročí týdne patřit spisovateli Hansi Güntheru Adlerovi. Narodil se 2. července 1910 v Praze v německojazyčné židovské rodině. V dětství krátce pobýval v šumavském Benešově nad Černou. V tamní škole se...

   

Stojíme o váš názor

Pište nám své názory přes webový
formulář, SMS, Facebook nebo
Twitter, můžete je i sdílet se svými
přáteli. Nejzajímavější názory rádi odvysíláme.

Ústecký kraj
  Srážky: přeháňky, Rumburk
  Srážky: přeháňky, Dobroměřice
  Srážky: přeháňky, Panenský Týnec

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace