Weesenstein nabízí prohlídku českých šlechtických interiérů

3. listopad 2013

Na saském zámuk Weesenstein v říjnu zahájili výstavu obrazů beidermeierovských interiérů sídel české šlechty. Jde o drobnější o akvarely a pastely, které opravdu detailně zachycují vybavení i atmosféru prostor, ve kterých žila česká šlechta v 19. století.

Takzvané portréty pokojů, jak se tomuto žánru říká, byly ve své době velmi oblíbené. Zpravidla sloužily jako dárky pro příbuzné a známé, nebo pamětní obrázky, které se sbíraly do alb.

Výstava vznikla díky zápůjčkám Národního památkového ústavu v Praze a prezentuje zámecké interiéry z Děčína, Frýdlantu, Hořovic, Prahy a Vídně.

Výstava je výsledkem společného projektu zámků Weesenstein a Děčín nazvaného „IN SITU!“, který se věnuje osudům vybavení panských sídel v Sasku a v českých zemích v 19. a 20. století. Vidět ji můžete až do konce února roku 2014.


Zvětšit mapu
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.